Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Avertisment din partea Procuraturii Moscovei: Participarea la campania ‘La prânz împotriva lui Putin’ poate aduce până la 5 ani de închisoare
    GEOPOLITICA

    Avertisment din partea Procuraturii Moscovei: Participarea la campania ‘La prânz împotriva lui Putin’ poate aduce până la 5 ani de închisoare

    15 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Procuratura din Moscova a emis un avertisment, în urma unui apel pe internet prin care oamenii din capitala rusă sunt îndemnaţi să se prezinte la urne duminică la prânz în număr cât mai mare, pentru a aglomera secţiile de votare, într-un gest de protest anti-Putin, propus de liderul de opoziţie Alexei Navalnîi, înainte de a muri în detenţie.

    Un comunicat al Parchetului atrage atenţia că astfel de acţiuni ilegale pot împiedica exercitarea liberă a drepturilor electorale ale cetăţenilor şi activitatea comisiilor electorale şi se pedepsesc cu până la 5 ani de închisoare. Campania “La prânz împotriva lui Putin” iniţiată de Navalnîi este susţinută de văduva acestuia, Iulia şi de alte personalităţi publice şi politice din Rusia. Ruşii votează de azi până duminică pentru realegerea lui Vladimir Putin în lipsa unui contracandidat notabil. Statele Unite, NATO şi Uniunea Europeană afirmă că alegerile din Rusia nu pot fi considerate libere şi corecte, iar Ucraina a cerut comunităţii international să nu recunoască rezultatele.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban: PAS încearcă să mintă lumea cu lozinci, această guvernare nu construiește, ci doar distruge
    Next Article Votul prin corespondență: Proiect criticat pentru grabă și abateri

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Congresmenii republicani contestă planul de pace propus de Trump pentru Ucraina: revoltă în interiorul partidului

    28 noiembrie 2025

    De ce nu vrea Putin tratat de pace? Cerințe dure și șantaj militar

    28 noiembrie 2025

    Delegaţie moldovenească de carabinieri la Sofia — plan pentru proiecte comune de securitate

    27 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Dialog decisiv la Bruxelles: Moldova primește sprijin european pentru apărare și securitate

    28 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Wizz Air atinge pragul de 250 de aeronave: un pas major spre obiectivul de 500 de avioane

    28 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Liber la bursă! Moldova vrea să transforme BRM într-o piață largă pentru companii și investitori

    28 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Războiul din Ucraina — o amenințare reală pentru Moldova: Apărarea trage semnalul de alarmă

    28 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    România, mesaj ferm pentru regiune: Pace în Ucraina și protecție pentru Republica Moldova

    28 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.