Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Avarie la Termoelectrică: Aleea de pe bd. Mircea cel Bătrân, închisă pentru lucrări
    AUTORITĂȚI

    Avarie la Termoelectrică: Aleea de pe bd. Mircea cel Bătrân, închisă pentru lucrări

    5 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Termoelectrica a anunțat că, în urma unei avarii, va efectua lucrări complexe pe Aleea de pe bd. Mircea cel Bătrân. În aceste condiții, autoritățile municipale au solicitat Preturii sectorului Ciocana, Direcției Mobilitate Urbană și Întreprinderii „Spații Verzi” să delege responsabili în teren care să monitorizeze situația.

    Viceprimarul Capitalei, Ilie Ceban, a declarat în cadrul ședinței Primăriei Chișinău că, în primul rând, este necesară securizarea spațiului unde vor avea loc lucrări, să fie instalat un panou informativ și să fie luate măsurile necesare pentru a nu împiedica deplasarea pietonilor.

    „Vin cu acest apel în contextul unor experiențe neplăcute din trecut, când în urma unor intervenții, nu tocmai conforme, au fost admise deteriorări la sistemul de irigare, la arbori etc. Deseori, modul de restabilire a zonelor unde au loc aceste lucrări lasă de dorit. Trebuie să intervenim și să monitorizăm ca totul să fie remediat așa cum a fost până la avarie. Înțelegem că este o situație excepțională, însă în Aleea Mircea cel Bătrân au fost investiți foarte mulți bani municipali și nu putem admite ca munca făcută de noi să fie distrusă”, a declarat Ilie Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMihai Popșoi efectuează o vizită de lucru la București
    Next Article Militanţi islamişti atacă o secţie de poliţie în nord-vestul Pakistanului: Cel puţin 10 poliţişti ucişi

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN propune reguli noi pentru mașinile abandonate de pe domeniul public

    10 iunie 2026

    Parlamentul propune o nouă lege a mass-mediei: proprietarii și finanțarea instituțiilor media vor fi făcute publice

    10 iunie 2026

    Aproape 400 de unități de transport au fost cumpărate pentru Chișinău în ultimii ani, susține Primăria

    10 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Amnesty International: Israelul ar comite crime împotriva umanității prin evacuări forțate în Cisiordania

    10 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Gaik Vartanean: primăriile trebuie să aibă pârghii reale pentru a elimina mașinile abandonate

    10 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Demisia lui Nicolae Ormanji din fruntea Adunării Populare a Găgăuziei, blocată din lipsă de cvorum

    10 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Autoritățile sanitare, îndemnate să examineze un posibil vaccin anticancer dezvoltat la Sankt Petersburg

    10 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    MAN propune reguli noi pentru mașinile abandonate de pe domeniul public

    10 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.