Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » AUR România anunţă un protest masiv la București
    AUTORITĂȚI

    AUR România anunţă un protest masiv la București

    10 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    AUR România anunţă un protest masiv la București pentru libertate şi democraţie, pe 12 ianuarie, împotriva deciziei abuzive a regimului condus de Klaus Iohannis de a anula alegerile prezidenţiale, unde spune că „zeci de mii de români din toată ţara şi din diaspora se vor reuni pentru a cere respectarea votului lor, reluarea turului 2, dar şi înlăturarea regimului Iohannis”.

    „România se află într-un moment de cotitură istorică. Decizia abuzivă a Curţii Constituţionale de a anula alegerile prezidenţiale a declanşat un val de indignare naţională. Românii ies din nou în stradă, după 35 de ani, pentru a-şi apăra votul şi democraţia. Pe 12 ianuarie, de la ora 14:00, Piaţa Universităţii va deveni locul celui mai mare miting împotriva deciziei abuzive a regimului condus de Klaus Iohannis de a anula alegerile prezidenţiale”, anunţă AUR într-un comunicat oficial.

    Potrivit formaţiunii, zeci de mii de români din toată ţara şi din diaspora se vor reuni pentru a cere respectarea votului lor, reluarea turului 2, dar şi înlăturarea regimului Iohannis.

    „Manifestaţia este autorizată şi va avea următorul traseu:  Piaţa Universităţii – Piaţa Victoriei – Pasajul Basarab – Palatul Cotroceni – Piaţa Operei – Calea Victoriei – Piaţa Victoriei.  

    Anularea alegerilor reprezintă un precedent periculos, care poate transforma România într-un stat dictatorial. Nu vrem dictatură, nu vrem abuzuri şi încălcări flagrante ale drepturilor noastre fundamentale. Votul este un drept sfânt, iar democraţia trebuie apărată! Luptăm pentru libertatea noastră de a ne decide singuri viitorul!”, arată AUR.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu a depus declarația de avere pentru anul 2024
    Next Article Situația energetică la zi: fără contracte de avarie pentru 9-11 ianuarie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    Victoria Furtună critică reacțiile la adresa unei prodecane de la USM și invocă dreptul la liberă exprimare

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.