Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Atenționare de la IGSU: Riscul incendiilor de vegetație în creștere
    AUTORITĂȚI

    Atenționare de la IGSU: Riscul incendiilor de vegetație în creștere

    12 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    IGSU atenționează oamenii despre riscul izbucnirii incendiilor de vegetație. Pompierii avertizează cetățenii că, în condiții de vânt și umiditate redusă, focarele de ardere se răspândesc cu repeziciune pe arii extinse, fiind un pericol pentru sectorul forestier, terenurile agricole, precum și pentru sectorul locativ.

    Potrivit reprezentanților IGSU, înregistrarea temperaturilor ridicate, care nu sunt caracteristice sezonului rece al anului, pot favoriza izbucnirea incendiilor de proporții în urma igienizării și aprinderii vegetației uscate.

    În acest context, salvatorii recomandă cetățenilor să evite utilizarea focului deschis la nimicirea vegetației, stufărișului și resturilor menajere. Totodată, maturii sunt rugați să supravegheze copiii și să nu le permită jocul cu focul și alte surse de aprindere.

    Mai mult, oamenii sunt îndemnați să nu arunce chibrituri, țigări sau alte obiecte aprinse pe suprafețe de iarbă uscată, în preajma spațiilor forestiere și terenurilor agricole.

    Pentru prevenirea incendiilor cu caracter natural, specialiștii IGSU îndeamnă cetățenii să fie mai responsabili, evitând aprinderea suprafețelor de teren, pentru ca focul să nu nimicească flora și fauna țării.

    Potrivit datelor statistice ale IGSU, pe parcursul anului 2023 au fost înregistrate 4.780 de intervenții ale pompierilor la lichidarea focarelor de vegetație uscată, în urma cărora au fost compromise peste 11.600 ha de teren. În caz de situații de risc și excepționale, persoanele sunt îndemnate să apeleze Serviciul 112.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleResturile de dronă la frontiera moldo-ucraineană, nevăzute de radarele militare: Cauzele și implicările
    Next Article Dispariția unui tânăr de 22 de ani: Familia, prietenii și autoritățile îl caută disperați

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Acuzații de presiuni politice în cazul Primăriei Codru și Durlești

    3 martie 2026

    Până la 15 ani de închisoare pentru fondatorii Alternativa Clinic. Procurorii au pregătit trimiterea dosarului în instanță, dar se așteaptă decizia CC

    3 martie 2026

    Legătura feroviară Chișinău–Aeroport, finalizată etapizat: Stația Revaca-Aeroport va fi deschisă în acest an

    3 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ceban cere claritate: „Oamenii trebuie să știe adevărul despre prețul carburanților”

    4 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Investitori internaționali și autoritățile discută extinderea și modernizarea aeroporturilor din Moldova

    4 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Republica Moldova nu a primit notificări oficiale de la Ucraina privind restricții la importuri

    4 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski: Rusia ar pierde până la 35.000 de soldați pe lună și pregătește o nouă mobilizare

    4 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    De la cerere la statut de candidat: Moldova continuă reformele în parteneriat cu UE

    3 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.