Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Atac terorist lângă Tel Aviv: Un polițist ucis și alți patru răniți
    GEOPOLITICA

    Atac terorist lângă Tel Aviv: Un polițist ucis și alți patru răniți

    16 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un polițist a murit și alți patru au fost răniți, în urma unui atac terorist care a avut loc marți, pe o autostradă din Israel. Incidentul a avut loc în apropiere de Tel Aviv, iar polițiștii care au ajuns la fața locului au spus că un terorist înarmat s-a apropiat de șoseaua de mare viteză și a început să tragă într-o mașină de poliție și în alte mașini care treceau prin zonă, relatează Times of Israel.

    Investigațiile preliminare arată că atacatorul s-a apropiat de autostradă pe jos, l-a împușcat pe polițist și apoi a continuat să tragă, pentru ca într-un final să fie la rândul său doborât de un civil înarmat.

    „Cu puțin timp în urmă, un terorist a apărut pe șosea în apropiere de Tel Aviv, lângă (orașul) Yavne, și a început să tragă asupra unei mașini de poliție, apoi a mers mai departe și a tras asupra altor mașini aflate în trecere și a rănit patru persoane”, a declarat presei purtătoarea de cuvânt a poliției Mirit Ben Mayor.

    „Din fericire, (atacatorul) a fost neutralizat și ucis de un cetățean care se afla pe drum”, a adăugat ea. 

    Nu au fost comunicate deocamdată detalii privind identitatea sau motivele atacatorului.

    Potrivit Magen David Adom, echivalentul israelian al Crucii Roșii, civilul care a intervenit este un membru al său care nu era de serviciu în momentul atacului.

    „Conduceam și am văzut o persoană înarmată care stătea pe drum”, a declarat voluntarul pentru postul public de televiziune Kan, potrivit Times of Israel. „La început am crezut că este un polițist, iar apoi a tras câteva focuri spre mine. M-am ferit și imediat după aceea am sărit din mașină, am scos arma și l-am împușcat”, a mai spus el. 

    Sosit la locul tirurilor, ministrul securității interne, Itamar Ben Gvir, a salutat un „erou”. 

    Incidentul survine la câteva zile după ce o persoană a fost ucisă și cinci rănite, miercurea trecută, într-un atac cu armă albă în orașul Hadera din centrul Israelului, atac calificat atunci de mișcarea palestiniană islamistă Hamas drept o „operațiune eroică”. Hamas a îndemnat totodată la „lovituri și mai dureroase împotriva ocupației”. 

    La începutul lui octombrie, șapte persoane au fost ucise într-un atac armat și un atac cu cuţitul revendicat de Hamas la Tel Aviv.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAcord de colaborare semnat între Raionul Călărași și Județul Iași
    Next Article Rusia: Pierderi masive pe front, cu soldați nepregătiți trimiși în prima linie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Lavrov: Europa nu are ce căuta la masa negocierilor pentru Ucraina

    17 septembrie 2025

    Sebastien Lecornu restrânge privilegiile ex‑prim‑miniștrilor în Franța: se elimină beneficiile pe viață

    17 septembrie 2025

    Kos către antreprenorii moldoveni: „UE vă primește cu brațele deschise dacă implementați reformele”

    17 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Recean: „Justiția nu mai are scuze – Plahotniuc trebuie extrădat și adus sub arest”

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Lavrov: Europa nu are ce căuta la masa negocierilor pentru Ucraina

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Sebastien Lecornu restrânge privilegiile ex‑prim‑miniștrilor în Franța: se elimină beneficiile pe viață

    17 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.