Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Atac cu grenadă asupra unui centru de recrutare din Ucraina
    GEOPOLITICA

    Atac cu grenadă asupra unui centru de recrutare din Ucraina

    15 iulie 2024Niciun comentariu
    A police officer walks near damaged cars at the site of a Russian missile strike, amid Russia's attack on Ukraine, in the village of Budy, Kharkiv region, Ukraine July 13, 2024. REUTERS/Vitalii Hnidyi
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un individ a atacat cu o grenadă în noaptea de duminică spre luni un centru militar de recrutare din Busk, în vestul Ucrainei, a anunţat poliţia, atac survenit în plină campanie de mobilizare pentru reînnoirea rândurilor armatei.

    „Un individ necunoscut a aruncat o grenadă asupra faţadei clădirii şi a fugit”, fără a face victime, a declarat poliţia din regiunea Liov într-un comunicat, precizând că „faţada şi ferestrele” centrului de recrutare au fost „avariate”.

    Identitatea individului nu se cunoaşte până în acest moment, a precizat poliţia, care a afirmat că „ia măsuri” pentru arestarea „autorului atacului”.

    Confruntată cu o lipsă de militari pe front, Ucraina a început de câteva săptămâni o campanie de mobilizare pentru a reface rândurile armatei. Însă, această campanie se confruntă cu reticenţa multor ucraineni, care se tem că ar putea fi trimişi direct, fără pregătire adecvată, pe front, unde armata rusă înaintează pe mai multe direcţii.

    În condiţiile în care bărbaţii cu vârsta necesară pentru recrutare nu au voie să părăsească ţara din februarie 2022, unii încearcă să fugă din Ucraina în mod ilegal.

    Resentimentele faţă de mobilizare au fost agravate de scandalurile de corupţie din armată, inclusiv de sistemul înrădăcinat de a da mită pentru a evita mobilizarea.

    Astfel de cazuri de atacuri asupra unei clădiri militare rămân însă rare.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCristina Gherasimov la Kiev: Lupta Ucrainei este o lecție de demnitate
    Next Article Maia Sandu anunță candidatura pentru un nou mandat, prioritățile fiind pacea și integrarea europeană

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Cipru și NATO: Președintele Christodoulides vrea aderarea imediată dacă Turcia ar permite

    6 martie 2026

    Zece arestări în Londra: patru suspecți bănuiți de spionaj pentru Iran

    6 martie 2026

    Polonia restrânge beneficiile sociale pentru refugiații ucraineni, menținând totuși protecția temporară

    6 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Cipru și NATO: Președintele Christodoulides vrea aderarea imediată dacă Turcia ar permite

    6 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Șeful IGP: Zonele unde se ascund fugarii sunt prea riscante pentru intervenții directe

    6 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Președinta Kosovo dizolvă parlamentul și convoacă alegeri anticipate

    6 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE critică modificarea legii Comisiei de Vetting: „Reforma justiției nu poate fi subordonată intereselor politice”

    6 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: „Statul nu întoarce nimic înapoi. În loc să dezvoltăm portul, statul îl cedează”

    6 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.