Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Armata ucraineană: Su-57 rusesc, lovit pe pista unui aerodrom militar
    GEOPOLITICA

    Armata ucraineană: Su-57 rusesc, lovit pe pista unui aerodrom militar

    10 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Serviciul de spionaj al armatei ucrainene (GUR) a anunțat duminică că armata rusă a suferit o pierdere semnificativă: un avion de luptă Su-57, cel mai avansat model al forțelor aeriene ruse, a fost lovit pe pista unui aerodrom militar din Rusia, situat la aproximativ 600 de kilometri de linia frontului. Su-57 este un avion multirol de generația a cincea, din care au fost fabricate până acum doar câteva exemplare.

    „La 8 iunie 2024, un avion de luptă multirol Su-57 al statului agresor a fost lovit pe pista aerodromului Ahtubinsk din regiunea Astrahan (la Marea Caspică – n.r.) a Federației Ruse, situat la 589 de kilometri de linia de luptă. Acest lucru este evidențiat de imaginile din satelit ale aeronavei care parchează pe aerodromul inamic”, arată GUR într-un comunicat de presă remis duminică.

     Serviciul de spionaj militar a publicat și imagini din satelit în care susține că apare aparatul de zbor surprins în zile diferite, înainte și după ce a fost avariat. 

     „Imaginile arată că, pe 7 iunie, Su-57 stătea intact, iar pe 8, în apropierea acestuia se aflau resturi de la explozie și pete caracteristice de foc provocate de incendii.”

    Su-57 este cel mai modern avion de luptă al Moscovei, care poate folosi rachete X-59 și X-69 pentru atac, mai arată comunicatul GUR, adăugând că există puține astfel de aparate în dotarea forțelor ruse.

    „Avarierea Su-57 este primul caz de acest fel din istorie”, mai precizează spionajul militar ucrainean.

    Știrea a fost preluată și s-a viralizat imediat pe conturile media ucrainene de pe rețelele sociale.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleValeriu Reniță: Există motive clare pentru suspendarea Maiei Sandu
    Next Article Ion Ceban: „Proiectul bugetului municipal prezentat de unul dintre partidele politice din CMC este unul neprofesionist și nu corespunde cadrului legal”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Zelimkhan Murtazov, prins în tranzit la Astana, cere azil pentru a evita războiul

    10 februarie 2026

    Reformă anti-sovietică: Kazahstanul redefinește identitatea națională și își apropie modelul de Ucraina

    10 februarie 2026

    Primarul comunei Nagytevel, împușcat în cap chiar în biroul său

    10 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Zelimkhan Murtazov, prins în tranzit la Astana, cere azil pentru a evita războiul

    10 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reformă anti-sovietică: Kazahstanul redefinește identitatea națională și își apropie modelul de Ucraina

    10 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul comunei Nagytevel, împușcat în cap chiar în biroul său

    10 februarie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Daniel Vodă acuză ambasadorul rus Oleg Ozerov de presiuni politice și solicită înlocuirea lui

    10 februarie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Transparency International: Danemarca și Finlanda cele mai puțin corupte, Moldova pe locul 80

    10 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.