Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » APP propune schimbări pentru licitația de la Aeroportul Internațional Chișinău
    AUTORITĂȚI

    APP propune schimbări pentru licitația de la Aeroportul Internațional Chișinău

    3 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Licitația pentru arenda spațiilor din cadrul Aeroportului Internațional Chișinău (AIC) va fi relansată cu ajustarea condițiilor de participare, pentru a atrage mai multe companii internaționale cu renume.

    Prin urmare, Agenția Proprietății Publice (APP) va recomanda Aeroportului să includă în documente explicații suplimentare și detaliate ale criteriilor de participare, fără a lăsa loc de interpretări.

    Se va mai recomanda reducerea numărului de aeroporturi în care participanții trebuie să își demonstreze activitatea de la 10 la 7, dar și divizarea licitației în două loturi distincte, pe domenii, un lot pentru Travel Retail (magazine) și un alt lot pentru Food and Beverages (restaurante).

    „Se va propune extinderea termenului de transmitere în chirie a spațiilor de la trei la cinci ani pentru compania câștigătoare. Menționăm că termenul de trei ani prevăzut inițial în Caietul de sarcini este bazat pe normele legale existente. Pentru a exclude limitarea actuală de maximum trei ani de contract în locațiunea spațiilor din cadrul aeroportului, APP va veni către Parlament cu propuneri de ajustare a legii, pentru a include Î.S. „Aeroportul Internațional Chișinău” în lista bunurilor nepasibile (interzise) de privatizare. Această modificare, de asemenea, va garanta că AIC va rămâne în proprietatea statului pe viitor”, informează Agenția Servicii Publice.

    Termenul de inițiere a licitației va curge din momentul modificării legislației cu privire la bunurile nepasibile de privatizare.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleKârgâzstanul recomandă cetățenilor să evite călătoriile în Rusia
    Next Article Dorin Recean felicită jurnaliștii de Ziua Internațională a Libertății Presei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAE a convocat ambasadorul Rusiei după survolarea ilegală a spațiului aerian al Republicii Moldova de o dronă

    20 noiembrie 2025

    Municipiul Bălți devine centru regional al parteneriatelor internaționale și lansează noi proiecte europene

    20 noiembrie 2025

    Igor Grosu condamnă atacul nocturn al Rusiei asupra Ucrainei

    19 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    MAE a convocat ambasadorul Rusiei după survolarea ilegală a spațiului aerian al Republicii Moldova de o dronă

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Municipiul Bălți devine centru regional al parteneriatelor internaționale și lansează noi proiecte europene

    20 noiembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Gherasimov: „Rog să fim atenți – nu alimentați speculațiile despre Transnistria”

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ceban anunță modernizarea serviciilor pentru copii: 25 de programe dedicate protecției minorilor

    20 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Rusia vinde participația la compania petrolieră sârbă NIS pentru a evita sancțiunile

    20 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.