Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO // Antony Blinken: „Salutăm statutul Republicii Moldova de țară-candidat la UE”
    AUTORITĂȚI

    VIDEO // Antony Blinken: „Salutăm statutul Republicii Moldova de țară-candidat la UE”

    20 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Procesele democratice din Republica Moldova și realizarea reformelor necesare pentru apropierea ireversibilă a țării noastre de Uniunea Europeană vor fi susținute în continuare de Statele Unite ale Americii. O declarație în acest sens a fost făcută de secretarul de stat american, Antony Blinken, la întrevederea cu prim-ministra Natalia Gavrilița.

    Premierul moldovean a adus în discuție provocările de natură economică, socială și de securitate cărora le face față Republica Moldova și a enumerat prioritățile actuale majore, în special susținerea oamenilor cu venituri mici și asigurarea securității energetice. Natalia Gavrilița a mai vorbit despre acțiunile întreprinse pentru implementarea reformelor în justiție, combaterea corupției și consolidarea instituțiilor statului, dar și despre asistența necesară în implementarea reformelor în domeniile strategice.

    Potrivit prim-ministrei, asigurarea bunăstării cetățenilor și susținerea păturilor vulnerabile este, în prezent, o prioritate pentru Executiv, autoritățile fiind concentrate, totodată, pe gestionarea crizei energetice, asigurarea securității alimentare și reorientarea comerțului.

    „Muncim pentru a continua procesul de modernizare a țării și pentru a implementa agenda europeană a Republicii Moldova, urmare a deciziei de acordare țării noastre a statutului de candidat de aderare la UE. Acum, avem o responsabilitate și mai mare față de cetățenii noștri care aspiră să facă parte dintr-un spațiu al păcii, stabilității și al familiei statelor UE”, a spus Natalia Gavrilița.

    La rândul său, Antony Blinken a menționat că transformările inițiate de Executiv sunt privite cu mult optimism de către Statele Unite ale Americii, care vor rămâne alături de țara noastră și vor oferi suport pentru reformele prioritare. „Vedem un guvern cu o agendă puternică de consolidare a democrației, combatere a corupției și asigurare a securității energetice – toate domenii pe care Statele Unite le susțin plenar”, a menționat Antony Blinken.

    Oficialul american a remarcat suportul pe care l-au demonstrat oamenii și familiile din Moldova pentru refugiații din Ucraina și s-a expus asupra necesității de a susține autoritățile de la Chișinău în gestionarea crizei umanitare și alimentare.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVioleta Ivanov a scăpat de arestul la domiciliu
    Next Article Maia Sandu a salutat echipa Olimpică de Tineret care va reprezenta Republica Moldova la Festivalul Olimpic al Tineretului European

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună obține prima victorie în instanță împotriva Ministerului Justiției și SIS

    11 martie 2026

    Ion Ceban acuză Ministerul Sănătății și SIS de „panică artificială”: „Rezultatele probelor de apă de la Vadul lui Vodă sunt bune”

    11 martie 2026

    Ion Ceban atacă decizia Curții de Apel București: „Este o comandă politică, ne vom apăra la CEDO”

    11 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Parlamentul respinge inițiativa de demitere a președintelui Legislativului, Igor Grosu

    12 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Fracțiunea PAS blochează procedura de vot, reacție din partea MAN

    12 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Rusia condamnă la închisoare pe viață 15 persoane implicate în atentatul terorist de la Crocus City Hall

    12 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dispute în Parlament pe tema petelor de petrol de pe râul Nistru: opoziția cere audieri, autoritățile spun că situația este sub control

    12 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Prim-ministrul Alexandru Munteanu în vizită de lucru în raionul Căușeni: întâlniri cu autoritățile și antreprenorii locali

    12 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.