Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » ANRE a desemnat Vestmoldtransgaz operator de transport al gazelor
    AUTORITĂȚI

    ANRE a desemnat Vestmoldtransgaz operator de transport al gazelor

    10 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a desemnat provizoriu S.R.L. Vestmoldtransgaz în calitate de operator al sistemului de transport al gazelor naturale în R. Moldova.

    Potrivit ANRE, hotărârea are scopul de a prevedea mecanismele și acțiunile care urmează a fi aplicate de către ambii operatori ai sistemului de transport al gazelor naturale, în vederea asigurării unei eventuale preluări de către S.R.L. Vestmoldtransgaz a rețelelor de transport al gazelor naturale aflate în gestiunea SRL Moldovatransgaz.

    Data preluării fizice și documentării activității de operare a întregului sistem de gaze naturale de către SRL Vestmoldtransgaz ar putea fi 19 septembrie în cazul în care S.R.L. Moldovatransgaz nu va finaliza procesul de separare în raport cu întreprinderea integrată pe verticală și nu va depune cererea de certificare însoțită de actele corespunzătoare.

    Obligația de separare a operatorilor sistemelor de transport al gazelor naturale este o cerință a Pachetului Energetic III al Uniunii Europene și, respectiv, a Parlamentului European şi a Consiliului din 13 iulie 2009 privind normele comune pentru piaţa internă a gazelor naturale, precum și un angajament asumat odată cu aderarea Republicii Moldova la Tratatul de constituire a Comunității Energetice.

    ANRE menționează că operatorul sistemului de transport al gazelor naturale S.R.L. Vestmoldtransgaz a trecut cu succes procedura de certificare conform modelului separării proprietății, aceasta fiind încheiată la data de 3 septembrie 2021.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePLDM, către Dorin Recean: Cerem publicarea stării bugetului de stat
    Next Article Șavkat Mirzioiev, reales președinte al Uzbekistanului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Relațiile Chișinău–India, pe agenda discuțiilor dintre viceprimar și ambasadorul Mohapatra

    5 iunie 2026

    Peste 650 de elevi de la Liceul „Mihai Viteazul” beneficiază gratuit de program prelungit, susține Primăria Chișinău

    5 iunie 2026

    Ilan Șor pierde procesul cu ANI: instanța confirmă diferențe de milioane în avere

    5 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Schimb dur de replici între Moscova și Bruxelles pe tema incidentului din Portul Constanța

    5 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Relațiile Chișinău–India, pe agenda discuțiilor dintre viceprimar și ambasadorul Mohapatra

    5 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Grosu: „Următorii ani vor fi decisivi pentru integrarea europeană a Moldovei”

    5 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Șor susține că Marina Tauber este victima unui dosar politic după hotărârea Curții de Apel

    5 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Parteneriatul cu Statele Unite este esențial pentru securitatea și dezvoltarea Moldovei

    5 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.