Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Angela Cutasevici: Au fost create 10 centre de zi pentru familiile cu copiii aflați în situații de risc
    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Au fost create 10 centre de zi pentru familiile cu copiii aflați în situații de risc

    17 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Primăria Chișinău a acordat o atenție sporită protecției copilului în ultimii ani, a declarat astăzi Angela Cutasevici, candidat la funcția de consilier din partea Partidului Mișcarea Alternativa Națională. „Am creat o rețea de servicii de prevenire a separării copilului de familie, de plasament al copilului, de tip rezidențial și de tip familial și adopție”, a spus Cutasevici. În cadrul Strategiei municipale pentru Protecția Drepturilor Copilului au fost create 10 centre de zi pentru familiile cu copiii aflați în situații de risc, în acest sens fiind alocate 5,3 milioane de lei. În total, au fost asistate 250 de familii. De asemenea, au fost create cinci locuințe sociale, câte una în fiecare sector. „Am alocat și 5,9 milioane de lei pentru crearea unui centru maternal de plasament, iar 1,3 milioane de lei au fost investiți și pentru un centru de zi pentru copii cu boli rare și autism”, a mai spus Cutasevici. Potrivit acesteia, protecția copilului este o prioritate pentru Primăria Chișinău, iar investițiile în acest domeniu vor continua. „Vom continua să investim în servicii de calitate pentru copii și familii, pentru a asigura un viitor mai bun pentru toți copiii din Chișinău”, a declarat Angela Cutasevici.
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrimăria Chișinău: Modernizare și echipamente de ultimă generație în spitale
    Next Article Avertizare globală: Șefii serviciilor de informații din „Five Eyes” se întâlnesc pentru a trage un semnal de alarmă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Irina Vlah – întrebări pentru Ursula von der Leyen: Acțiunile PAS duc la lichidarea autonomiei găgăuze și priviți liniștită la aceasta. De ce?

    18 mai 2025

    Deputatul Alexander Suhodolski: Găgăuzia și Tatarstan consolidează parteneriatul interregional

    9 mai 2025

    Opinia lui Anatol Țăranu: Prezidențialele din România și lecția pentru Republica Moldova

    9 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    „Milsami” va fi premiat la Orhei pentru victoria în Super Ligă. În cinstea fotbaliștilor va cânta Willy William

    20 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Delegația blocului „Victorie” reprezintă Moldova la Forumul juridic din Petersburg

    20 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Mark Tkaciuk: În Moldova nu poate exista nicio economie fără forță de muncă calificată și bine pregătită

    20 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    UE adoptă oficial al 17-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei

    20 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    PAS pornește campania „pe furiș”? Panouri electorale apărute înainte de termen

    20 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.