Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Andrei Spânu dă asigurări că, după 1 mai, Republica Moldova nu va rămâne fără gaze și energie electrică
    POLITICĂ

    Andrei Spânu dă asigurări că, după 1 mai, Republica Moldova nu va rămâne fără gaze și energie electrică

    20 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul infrastructurii și dezvoltării regionale, vicepremierul Andrei Spânu, dă asigurări că, după 1 mai, Rep. Moldova nu va rămâne fără gaze și energie electrică.

    Indiferent dacă „Gazprom” va stopa sau nu livrarea gazelor, Rep. Moldova nu va rămâne fără resurse energetice, afirmă Andrei Spânu.

    Ministrul a spus că deși au fost adresate mai multe demersuri cu privire la extinderea termenului pentru realizarea auditului datoriei istorice, concernul rus „Gazprom” nu a dat niciun răspuns. Andrei Spânu consideră că acest gest poate fi calificat ca unul „neprietenesc”.

    Oficialul a declarat că pentru asigurarea securității energetice există un plan pus în aplicare deja. Au fost anunțate licitații pentru achiziții, la care deja șapte traderi, inclusiv din Polonia și Olanda, și-au depus ofertele.

    Andrei Spânu a spus că Moldova ar putea achiziționa curent din Ucraina, la un preț mai mic decât cel oferit de Centrala de la Cuciurgan. Vicepremierul a admis că tarifele la curent ar putea crește și vor fi aplicate retroactiv din data de 1 mai.

    „Libertatea și independența energetică ne costă, iar după începerea războiului din Ucraina nu avem cale decât să plătim acest cost al independenței”, a spus Andrei Spânu.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDin iunie, moldovenii ar putea achita facturi și mai mari la gaz
    Next Article Edilul capitalei: Cu cine doriți pot să ies la dezbatere și nu numai la subiectele municipalității

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Delegație din șapte state europene vine la Chișinău pentru discuții privind aderarea la UE

    27 martie 2026

    Fost adjunct SIS, acuzat de legături cu KGB Belarus și planuri de compromitere a Maiei Sandu

    26 martie 2026

    „Guvernanții nu înțeleg realitatea” : Ceban critică planul de deconectare a luminii

    26 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Trump prelungește ultimatumul privind Iranul: termen extins până la 6 aprilie

    27 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Trei persoane trimise în judecată într-un dosar de corupere electorală investigat după o anchetă jurnalistică

    27 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rubio: Rusia este concentrată pe războiul din Ucraina, în timp ce UE acuză Moscova că sprijină Iranul

    27 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Delegație din șapte state europene vine la Chișinău pentru discuții privind aderarea la UE

    27 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: „Moldova nu este de vânzare și nu îngenunchează”

    26 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.