Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Andrei Năstase se află în Ucraina cu familia sa: „Suntem preocupați de întoarcerea imediată acasă”
    POLITICĂ

    Andrei Năstase se află în Ucraina cu familia sa: „Suntem preocupați de întoarcerea imediată acasă”

    24 februarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Fondatorul Platformei Demnitate și Adevăr, Andrei Năstase, care se află în Ucraina, împreună cu familia, a comentat atacul Rusiei asupra Ucrainei.
    „Prieteni, agresiunea armată a Federației Ruse împotriva Ucrainei, o nouă încălcare flagrantă a dreptului internațional, mă găsește împreună cu familia în Ucraina. Vreau să vă asigur că suntem în siguranță și preocupați de întoarcerea imediată acasă”, afirmă Năstase.

    „Alături de întreaga comunitate internațională democratică și de autoritățile Republicii Moldova, am condamnat și condamnăm ferm astfel de comportamente iresponsabile, care subminează fundamentul relațiilor internaționale și însăși ordinea actuală de drept internațional. Asistăm cu toții la un alt act profund ilegal după cele produse în Crimeea și Donbas, după doborârea aeronavei M17 cu pasageri civili pe care le-am condamnat cu vehemență. Ne exprimăm și de această dată solidaritatea deplină cu Ucraina și cu poporul ucrainean confruntat cu agresiunea Federației Ruse, reafirmând sprijinul deplin pentru integritatea teritorială și suveranitatea Ucrainei”, a declarat Andrei Năstase.

    Politicianul a venit cu un apel către clasa politică de la Chișinău să dea dovadă de responsabilitate și solidaritate „întru realizarea consensului politic național în acest domeniu, esențial pentru securitatea națională și siguranța fiecărei familii, a fiecarui cetățean”.

    „Solicit autorităților centrale și locale să coopereze loial în interesul țării și al tuturor cetățenilor, asigurând pe toți cetățenii moldoveni aflați pe teritoriul Ucrainei, inclusiv prin misiunile sale diplomatice și consulare, să le ofere asistența necesară”, a punctat Andrei Năstase.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleÎn Republica Moldova a fost instituit nivelul moderat de alertă teroristă
    Next Article Spațiul aerian al R. Moldova va fi închis începând cu ora 12:00

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Bulgac: „57% dintre cetățeni își doresc alegeri parlamentare anticipate”

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.