Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Amenzi și presiuni asupra fermierilor: De ce se plâng agricultorii și cum răspunde poliția
    AUTORITĂȚI

    Amenzi și presiuni asupra fermierilor: De ce se plâng agricultorii și cum răspunde poliția

    18 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Zeci de fermieri din mai multe raioane ale țării au ieșit, din nou, în stradă. De data aceasta la Inspectoratul de Poliție din raionul Hîncești. Aceștia se plâng că sunt intimidați de polițiști, după ce au protestat la Vama Leușeni și au blocat cu tractoarele drumul.

    Mai exact, ei spun că oamenii legii au revenit la examinarea proceselor verbale întocmite în urma protestelor cu tehnica agricolă din lunile decembrie și februarie și ar fi pus zeci de amenzi. Agricultorii spun că oamenii legii ar fi venit la unii acasă și i-ar fi amenințat că dacă nu se vor prezenta la secție, vor fi aduși forțat. 

    Potrivit unui comunicat al Asociației Forța Fermierilor, suma amenzilor ar fi ajuns la câteva sute de mii de lei. Totodată, unii agricultori riscă să rămână și fără permis de conducere a tractoarelor. Fermierii acuză poliția că ar acționa la comanda guvernării, cu scopul de a-i intimida pentru a nu mai ieși la proteste. 

    De cealaltă parte, Inspectoratul General al Poliției susține că respectă dreptul fiecărui cetățean la libera exprimare, atât timp cât acțiunile nu încalcă legea. Iar în cazul protestelor de la vama Leușeni, poliția spune că a documentat strict în baza legii abaterile fixate. Dacă unele persoane nu sunt de acord cu acțiunile poliției sunt în drept să le conteste, mai spune poliția.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrinderea în flagrant: Un bărbat căutat de autorități a fost reținut la punctul de trecere a frontierei Sculeni
    Next Article Reacții internaționale la scrutinul din Rusia: Franța, Germania și alte state denunță lipsa de democrație

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Belous: Banii din Planul de Creștere nu sunt pierduți din cauza întârzierii liniei Vulcănești–Chișinău

    13 august 2026

    Un fost oficial din Polonia, cercetat penal, ar putea fi în Republica Moldova. Poliția a demarat verificări

    13 august 2026

    Victoria Furtună acuză autoritățile că văd în diaspora „o nouă sursă de bani”

    13 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Belous: Banii din Planul de Creștere nu sunt pierduți din cauza întârzierii liniei Vulcănești–Chișinău

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Mai multe parcări „Park & Ride” în Chișinău. Lucrările au început pe strada Codrilor

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Directorul Polaris, despre presupusele conexiuni politice: „Compania nu are absolut nicio legătură”

    13 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Un fost oficial din Polonia, cercetat penal, ar putea fi în Republica Moldova. Poliția a demarat verificări

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    „Pentru ce?” Ceban pune la îndoială reforma „Restart” și cere rezultate concrete de la Guvern

    13 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.