Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ambasadorul UE: Negocierile în formatul 5+2 sunt puțin probabile în prezent
    POLITICĂ

    Ambasadorul UE: Negocierile în formatul 5+2 sunt puțin probabile în prezent

    20 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ambasadorul UE la Chișinău, Janis Mazeiks, și-a exprimat îndoiala în realitățile existente (războiul Rusiei împotriva Ucrainei – „I.”) de a organiza o reuniune în formatul „5+2” privind reglementarea transnistreană. El a făcut această declarație în cadrul unei întrevederi care a avut loc zilele trecute la Tiraspol cu liderul transnistrean Vadim Krasnoselski.

    Krasnoselski a declarat că „tocmai lipsa unui dialog deplin generează neînțelegeri, o percepție distorsionată a situației și manifestări de criză”, transmite Politics.md cu referire la Infotag.

    „Prin urmare, este necesar să găsim puterea și, de dragul păcii pe malurile Nistrului, să aducem înapoi platforma de negociere „5+2”. Formatul nu poate fi îngropat: el rămâne funcțional și viabil. Cuvântul dumneavoastră are greutate și, dacă mă auziți, vă cer să contribuiți la reluarea formatului „5+2””, l-a citat pe Krasnoselski serviciul de presă.

    Janis Mazeiks a subliniat că UE susține dialogul, stabilitatea și pacea.

    „Pentru noi, toate formatele de dialog sunt importante și nu suntem alergici la formatul „5+2” sau la oricare altul. Principalul lucru este ca acesta să fie benefic”, a menționat diplomatul.

    În timpul vizitei în regiune, reprezentanții Delegației UE au vizitat două școli din Râbnița și uzina metalurgică locală, care este una dintre cele mai mari întreprinderi din regiune.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVictor Bogatico: Partidul Nostru pledează pentru dezvoltarea învățământului profesional-tehnic!  Țara duce lipsă de sudori, strungari și alți specialiști calificați
    Next Article Mesajul lui Platon transmis prin Morari: „Mă bucur că voi putea demonstra nevinovăția în instanțele din Marea Britanie, nu în Moldova”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Muntenegru face noi pași spre aderarea la UE: 18 din cele 33 de capitole sunt închise provizoriu

    15 iulie 2026

    Ion Ceban: Un document cu numele lui Vasile Tofan ar fi fost publicat și ulterior retras de pe site-ul ministerului

    15 iulie 2026

    „M-am amuzat de aberații”. Plahotniuc răspunde acuzațiilor că s-ar afla în spatele scandalurilor recente

    15 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Muntenegru face noi pași spre aderarea la UE: 18 din cele 33 de capitole sunt închise provizoriu

    15 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Chicu: Neîncrederea în alegeri blochează reformele din Republica Moldova

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: Un document cu numele lui Vasile Tofan ar fi fost publicat și ulterior retras de pe site-ul ministerului

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    „M-am amuzat de aberații”. Plahotniuc răspunde acuzațiilor că s-ar afla în spatele scandalurilor recente

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Tofan salută deschiderea Clusterului 6 cu UE și vorbește despre „progrese importante” în patru ani

    15 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.