Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ambasadorul Rusiei în R. Moldova, convocat la MAE pentru nota de protest
    AUTORITĂȚI

    Ambasadorul Rusiei în R. Moldova, convocat la MAE pentru nota de protest

    1 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ambasadorul Federației Ruse în R. Moldova, Oleg Vasnețov, va fi convocat la Ministerul Afacerilor Externe, unde i se va înainte o notă de protest în ceea ce privește presupusele acțiuni ale unui angajat al misiunii diplomatice care l-ar fi recurtat pe șeful Direcției juridice a Parlamentului, Ion Creangă, dar și pe un polițist de frontieră, în scopul furnizării unor informații Federației Ruse.

    Potrivit purtătorului de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe, Liliana Barbaroșie, ambasadorul Rusiei va fi convocat este așteptat la sediul MAE la ora 10:00.

    Menționăm că șeful Direcției juridice a Parlamentului, Ion Creangă, dar și un angajat al Poliției de Frontieră au fost reținuți pentru 72 de ore, fiind bănuiți de trădare de patrie și complot împotriva Republicii Moldova. Potrivit procurorilor PCCOCS, cei doi ar fi livrat informații unui angajat din cadrul unei ambasade străine acreditate de la Chișinău. Acesta este al doilea caz de spionaj în Republica Moldova, în ultimele două luni.

    În acest sens, președintele Maia Sandu a declarat că instituțiile responsabile trebuie să acționeze pentru a preveni fenomenul trădării de patrie, iar dacă astfel de cazuri au loc, ele trebuie penalizate dur pentru a-i descuraja pe alții să acționeze contrar intereselor Republicii Moldova.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCoreea de Nord în căutarea de medicamente pentru Kim Jong Un
    Next Article Bărbat din Transnistria, arestat pentru trafic de droguri în Bălți

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună pune sub semnul întrebării susținerea SUA pentru actuala guvernare din Moldova

    7 iulie 2026

    Krasnoselski: Militarii ruși din regiunea transnistreană sunt „singura garanție” pentru pace

    7 iulie 2026

    Zvonuri despre o posibilă destrămare a fracțiunii PAS, respinse de deputați

    7 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Continuă modernizarea zonei istorice din centrul Chișinăului. Ce lucrări se desfășoară pe strada 31 August 1989

    7 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună pune sub semnul întrebării susținerea SUA pentru actuala guvernare din Moldova

    7 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Proiect de lege: Președintele ar putea coordona activitatea de combatere a terorismului, iar SIS va putea dispune blocarea conținutului online

    7 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma RESTART, discutată la Chișinău: autoritățile locale cer clarificări privind finanțarea și administrarea școlilor

    7 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon cere „resetare politică” și pledează pentru alegeri parlamentare anticipate

    7 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.