Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ambasadorul Regatului Unit la Tiraspol: Apel pentru eliberarea deținuților politici
    AUTORITĂȚI

    Ambasadorul Regatului Unit la Tiraspol: Apel pentru eliberarea deținuților politici

    29 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În cadrul unei vizite la Tiraspol, ambasadorul Regatului Unit, Excelența Sa Fern Horine, a avut întrevederi cu liderul regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, și negociatorul șef, Vitali Ignatiev. A fost discutată situația economică și de securitate din regiune, precum și procesul de negocieri.

    Ambasadorul a subliniat îngrijorarea față de violările multiple ale drepturilor omului, înregistrate în stânga Nistrului, precum limitarea libertății de exprimare, a dreptului la adunări publice, condițiile de detenție și altele. Ambasada Regatului Unit la Chișinău monitorizează situația.

    ,,Arestarea și reținerea activiștilor, care exprimă opinii diferite de cele ale regimului de la Tiraspol, sunt exemple vocale. În acest sens, ambasadorul a solicitat eliberarea din motive umanitare a deținuților politici Victor Pleșcanov și Mihail Ermurachi.” , se menționează în comunicat.

    Aceasta este prima vizită a ambasadorului Fern Horine în regiunea transnistreană de la numirea sa în funcție în Octombrie 2023. Vizita a fost planificată cu mult timp înainte și face parte din calendarul de vizite sistematice pe care ambasadorul le efectuează pentru a cunoaște mai bine realitatea socio-politică din Republica Moldova.

    Ambasadorul și-a reiterat sprijinul ferm pentru integritatea teritorială și suveranitatea Republicii Moldova în cadrul frontierelor sale recunoscute internațional. Regatul Unit sprijină o reglementare pașnică a conflictului.

    ,,Toți cetățenii RM ar putea avea parte de un viitor mai prosper într-o țară reintegrată, unde vor fi respectate diversitatea și libertatea.” a conchis ambasadorul.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleArhitectul-șef al capitalei, investigat pentru abuz de serviciu în legătură cu un lot de teren
    Next Article Putin nu a menționat Moldova și nici Transnistria în discursul său

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alexandru Munteanu și Christian Stocker discută la Dubrovnik despre extinderea parteneriatului moldo-austriac

    29 aprilie 2026

    MAN ridică semne de întrebare privind beneficiarii unor proiecte publice și externe

    28 aprilie 2026

    Victoria Furtună: Turismul rural și investițiile digitale sunt cheia pentru ca tinerii să rămână acasă

    28 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Drone rusești lovesc zona Ismail din Ucraina: explozii monitorizate de F-16 românești

    29 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Alexandru Munteanu și Christian Stocker discută la Dubrovnik despre extinderea parteneriatului moldo-austriac

    29 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Mihai Popșoi: Moldova nu va răspunde incidentelor cu drone prin măsuri diplomatice radicale

    29 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    MAN ridică semne de întrebare privind beneficiarii unor proiecte publice și externe

    28 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: Turismul rural și investițiile digitale sunt cheia pentru ca tinerii să rămână acasă

    28 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.