Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ambasadorul R. Moldova în Israel: Situația este incertă, evitați călătoriile neesențiale
    AUTORITĂȚI

    Ambasadorul R. Moldova în Israel: Situația este incertă, evitați călătoriile neesențiale

    2 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În Orientul Mijlociu situația este incertă, de aceea cetățenii Republicii Moldova trebuie să țină cont de mesajele de alertă emise de autoritățile de la Chișinău, a declarat ambasadorul țării noastre în Israel, Alexandr Roitman. Diplomatul recomandă cetățenilor să evite orice călătorie în Israel, în cazul în care nu există o necesitate stringentă.

    „Cetățenii noștri sunt la fel de protejați ca și cetățenii din Israel, nu există anumite măsuri din partea Ambasadei, dar toate instrucțiunile și măsurile de precauție care sunt emise de către autorități trebuie urmate cu strictețe. Autoritățile israeliene nu au modificat gradul de alertă în Israel, da noi suntem în stare de urgență și în stare de război, dar sunt diferite nivele și instrucțiunile pot fi înăsprite, dar este important de menționat că condițiile pot fi modificate în orice moment”, a declarat Alexandr Roitman.

    Amintim că președinta Maia Sandu a declarat recent că autoritățile de la Chișinău monitorizează situația din regiune, iar dacă va fi necesară evacuarea cetățenilor din Orientul Mijlociu statul va depune toate eforturile pentru a aduce oamenii acasă în siguranță.

    De asemenea, Ministerul de Externe de la Chișinău a emis o alertă de călătorie în Liban și regiunea Orientului Mijlociu prin care îndeamnă cetățenii Republicii Moldova să evite deplasările în aceste zone, din cauza riscului ridicat de atentate teroriste.

    Instituția le recomandă moldovenilor care se află deja în aceste localități să le părăsească „imediat”, iar cei care se află sau tranzitează Libanul și Orientul Mijlociu să aibă asupra lor mereu documentele de călătorie originale. 

    Un avertisment similar a fost emis și de România, precum și de o serie de state occidentale, între care Statele Unite, Germania, Franța și Marea Britanie.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIurie Roșca, fost președinte PPCD, condamnat la șase ani de închisoare
    Next Article Dorin Recean la piața din Telenești: Discuții cu localnicii despre viitorul european al Moldovei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul de la Chișinău găzduiește reuniunea Comitetului Permanent al PACE

    18 noiembrie 2025

    Numărul redus de judecători la CSJ afectează gestionarea dosarelor

    18 noiembrie 2025

    Mult sau puțin? Care e primul salariu ridicat de Costiuc în Parlament

    18 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Parlamentul de la Chișinău găzduiește reuniunea Comitetului Permanent al PACE

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Secretarul General al Consiliului Europei, Alain Berset, în vizită la Chișinău: lansarea planului CoE 2025–2028

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Berlinschii încurajează tinerii să fie critici, responsabili și implicați civic

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Sărbătorile de iarnă 2025-2026 în Chișinău: concerte, târguri și Revelion în PMAN și sectoarele capitalei

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Fostul Hotel Național, securizat: Chișinăul trece la măsuri imediate de protecție

    18 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.