Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ambasadorul britanic, despre decizia CSE de a suspenda licența pentru șase posturi TV: „A fost una corectă”
    POLITICĂ

    Ambasadorul britanic, despre decizia CSE de a suspenda licența pentru șase posturi TV: „A fost una corectă”

    23 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Decizia Comisiei Situații Excepționale (CSE) de acum o săptămână, prin care șase posturi TV din Republica Moldova au rămas fără drept de emisie în perioada de urgență, este una corectă. Declarația a fost făcută de ambasadorul Marii Britanii la Chișinău, Steven Fisher. Asta în condițiile în care, potrivit diplomatului, raportul Consiliului Audiovizualului (CA) ar fi arătat „anumite nereguli” în activitatea celor șase posturi TV.

    „Dreptul la libera exprimare este important, dar atunci când atunci există bănuieli că anumite lucruri nu au fost respectate, în anumite circumstanțe, autoritățile pot lua decizii de a închide anumite televiziuni. Să ne amintim că Republica Moldova se află la hotarele unui război, a unui război hibrid. Vedem cum Rusia își manifestă agresiunea și în Republica Moldova. (…) Noi avem încredere în autoritățile Republicii Moldova că vor decide la modul practic cum se manifestă aceste posturi de televiziune în privința politicii interne și a războiului. Am văzut raportul CA. Au fost anumite nereguli la aceste televiziuni, deci decizia CSE a fost una corectă, care a dus în final la suspendarea celor șase posturi TV”, a declarat ambasadorul britanic, Steven Fisher, în cadrul unui interviu pentru TV8, scrie Moldova1.

    Amintim că, în scopul protejării spațiului informațional național și prevenirii riscului de dezinformare prin răspândirea informațiilor false sau a tentativelor de manipulare a opiniei publice, CSE a suspendat, pe 16 decembrie, pe durata stării de urgență, licența de emisie a șase posturi de televiziune.

    Potrivit autorităților, la baza acestei decizii a stat lista persoanelor fizice și juridice supuse sancțiunilor internaționale, precum și multiplele constatări ale Consiliului Audiovizualului pentru lipsa unei informări corecte în reflectarea evenimentelor naționale, dar și a războiului din Ucraina.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCele mai importante proiecte de lege votate ieri în Parlament
    Next Article Ion Ceban este conştient de faptul că guvernarea poate împiedica înregistrarea partidului nou creat, Mişcarea Alternativa Naţională: Ei au anunţat deschis acest lucru

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Programul unic cu ore prelungite, promovat ca model la nivel național

    2 martie 2026

    NATO susține acțiunile SUA în Iran: „Europa se confruntă cu o amenințare serioasă”

    2 martie 2026

    Avocatul primarului din Durlești contestă arestul preventiv și cere o anchetă imparțială

    2 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Israel lansează o operațiune terestră în Liban după atacurile Hezbollah

    3 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Acuzații de presiuni politice în cazul Primăriei Codru și Durlești

    3 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Până la 15 ani de închisoare pentru fondatorii Alternativa Clinic. Procurorii au pregătit trimiterea dosarului în instanță, dar se așteaptă decizia CC

    3 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Legătura feroviară Chișinău–Aeroport, finalizată etapizat: Stația Revaca-Aeroport va fi deschisă în acest an

    3 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Haos aerian în Orientul Mijlociu: Zeci de mii de pasageri afectați, evacuări limitate din Emiratele Arabe Unite

    3 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.