Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ambasada României din Georgia intervine pentru un român reținut în Abhazia, acuzat pe nedrept de spionaj
    GEOPOLITICA

    Ambasada României din Georgia intervine pentru un român reținut în Abhazia, acuzat pe nedrept de spionaj

    16 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ambasada României din Georgia a demarat procedurile de asistență pentru suspectul reținut pe teritoriul autoproclamatei republici Abhazia, sub pretextul că ar fi încercat să spioneze instalații militare.

    Asta, după ce a fost confirmată cetățenia română a tânărului în vârstă de aproximativ 20 de ani, care nu ar avea absolut nicio legătură cu serviciile de informații ucrainene, așa cum susține presa de la Moscova.

    Misiunea diplomaților români de a intra în contact cu tânărul reținut este grea, pentru că autoritățile abhaze nu sunt recunoscute de comunitatea internațională, iar zona este sub influența Federației Ruse.

    Specialiștii atrag atenția că filmulețul dat publicității de serviciile locale de securitate, în care românul ar face mărturisiri, trebuie privit cu mari rezerve, cunoscut fiind că rușii obișnuiesc să aresteze persoane fără absolut nicio vină, sub pretextul unor incidente de securitate.

    Surse diplomatice susțin că nu este exclus ca organizația Crucea Roșie să se implice în eliberarea românului și repatrierea lui.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Dodon se întâlnește cu președintele Tatarstanului
    Next Article Promisiuni uitate? Moldovenii critică activitatea candidaților după prezidențiale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Trump susține că SUA ar putea prelua controlul asupra Strâmtorii Ormuz: „Ar trebui să fim remunerați pentru asta”

    13 iulie 2026

    Importurile europene de gaz lichefiat rusesc au atins un nivel record în prima jumătate a lui 2026

    13 iulie 2026

    Dispută la Bruxelles privind sancțiunile împotriva așezărilor israeliene: Comisia Europeană și diplomația UE, în conflict

    13 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Gaik Vartanean acuză guvernarea de un sistem bazat pe numiri politice, salarii mari și contracte netransparente la întreprinderile de stat

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Un nou ales în CMC: Vasile Melnic a primit mandatul de consilier după demisia lui Sergiu Crețu

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Reparații capitale pe strada Sarmizegetusa din Chișinău: carosabilul va fi modernizat, iar trotuarele amenajate

    13 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump susține că SUA ar putea prelua controlul asupra Strâmtorii Ormuz: „Ar trebui să fim remunerați pentru asta”

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    909 milioane de lei în conturile Primăriei Chișinău. Banii urmează să fie investiți în proiecte majore

    13 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.