Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ambasada Republicii Moldova din Washington este pregătită să acorde sprijin juridic moldovenilor aflați în dificultate în SUA
    POLITICĂ

    Ambasada Republicii Moldova din Washington este pregătită să acorde sprijin juridic moldovenilor aflați în dificultate în SUA

    7 februarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a reacționat la informațiile apărute recent în presa americană despre cetățeni moldoveni care s-ar afla ilegal pe teritoriul Statelor Unite. Potrivit MAE, instituția nu deține o evidență a moldovenilor aflați în această situație și nu poate confirma existența unei liste oficiale cu astfel de persoane.

    „Autoritățile americane sunt singurele care pot furniza date oficiale despre acest subiect”, a subliniat MAE într-un comunicat. Instituția a mai precizat că fiecare cetățean moldovean are dreptul la libera circulație, inclusiv la stabilirea reședinței în afara țării, fără a fi obligat să notifice statul despre acest lucru.

    În plus, Ministerul de Externe a reamintit că ambasada Republicii Moldova din Washington este pregătită să acorde sprijin juridic moldovenilor aflați în dificultate în SUA și i-a îndemnat pe cei care au nevoie de ajutor să contacteze misiunile diplomatice.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAmenințare la adresa statalității Republicii Moldova: încă un cetățean român a ajuns în conducerea Băncii Naționale a Moldovei
    Next Article Impactul sistării finanțărilor din SUA asupra Ong-urilor, conform unui sociolog

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Premierul le cere moldovenilor plecați peste hotare să revină cu idei și experiență pentru dezvoltarea țării

    7 august 2026

    Maia Sandu critică amânarea alegerilor din Găgăuzia: „Oamenii au nevoie de Adunare Populară”

    7 august 2026

    Fiodor Gagauz, despre deschiderea unui birou al Adunării Populare a Găgăuziei în Parlamentul: „Astfel ar fi un mecanism de dialog permanent”

    7 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    O arteră importantă a capitalei se modernizează: șoseaua Muncești este reabilitată pe mai multe tronsoane

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Premierul le cere moldovenilor plecați peste hotare să revină cu idei și experiență pentru dezvoltarea țării

    7 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Peste 2,3 milioane de angajați britanici, reprezentați de sindicate, cer încetarea escaladării din Orientul Mijlociu

    7 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Strada Burebista a intrat în etapa de modernizare: lucrări de amploare între bd. Dacia și str. Sarmizegetusa

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu critică amânarea alegerilor din Găgăuzia: „Oamenii au nevoie de Adunare Populară”

    7 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.