Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ambasada Federației Ruse la Chișinău a reacționat la decizia autorităților de a intrezice panglica Sf. Gheorghe
    POLITICĂ

    Ambasada Federației Ruse la Chișinău a reacționat la decizia autorităților de a intrezice panglica Sf. Gheorghe

    19 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ambasada Federației Ruse la Chișinău a criticat decizia autorităților moldovenești de a interzice panglica Sfântului Gheorghe. Într-un comunicat de presă emis de instituție se spune că panglica Sf. Gheorghe simbolizează memoria despre milioanele de oameni, care au decedat în lupta cu fascismul și nazismul din Europa.

    „Încercarea de a inventa o nouă realitate a evenimentelor din acea perioadă, bazată pe un atac ideologic, va priva popoarele noastre de dreptul de a cunoaște o istorie autentică și îngreunează evoluția spre pace și prietenie”, se arată în mesajul Ambasadei.

    Președintele Maia Sandu a promulgat, astăzi, legea care interzice purtarea Panglicii ”Sfântul Gheorghe” și a mai multor însemne ” utilizate de către participanții la acțiuni de agresiuni militare, crime de război și crime împotriva umanității”. Anunțul a fost făcut de șeful statului în cadrul unei conferințe de presă.
    Legea va intra în vigoare odată cu publicarea în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu, despre persoanele care vor purta Panglica ”Sfântul Gheorghe” : Vor plăti dur conform legii
    Next Article PSRM condamnă deciziile regimului care prezintă pericol pentru pacea și buna înțelegere între diferite grupuri sociale din țara noastră

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Primăria Chișinău anunță investiții în modernizarea bibliotecilor și extinderea proiectelor culturale

    29 aprilie 2026

    Mihai Popșoi: Moldova nu va răspunde incidentelor cu drone prin măsuri diplomatice radicale

    29 aprilie 2026

    Partidul MAN solicită anchetă privind activitatea comisiei de grațiere

    28 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Educația din Chișinău, în dezvoltare: crește numărul elevilor din grupele cu program prelungit

    29 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fermierii ar putea primi compensații la motorină: inițiativă legislativă avansată în Parlament

    29 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Chișinău anunță investiții în modernizarea bibliotecilor și extinderea proiectelor culturale

    29 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Valeriu Chiveri: Fondul de convergență pentru Transnistria este despre oameni, nu despre taxe

    29 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Drone rusești lovesc zona Ismail din Ucraina: explozii monitorizate de F-16 românești

    29 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.