Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Alinierea Republicii Moldova la standardele economice ale Uniunii Europene
    POLITICĂ

    Alinierea Republicii Moldova la standardele economice ale Uniunii Europene

    28 februarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova continuă procesul de integrare economică în Uniunea Europeană prin alinierea politicilor economice la standardele UE, cu scopul de a îmbunătăți stabilitatea fiscală și macroeconomică.

    În acest context, Ministerul Finanțelor a organizat evenimentul „Politica macroeconomică și fiscală pe calea către UE”, unde s-au discutat proiecțiile și planurile bugetare pentru următorii ani, prezentate în cadrul Programului de Reformă Economică 2025-2027 (ERP). Acest program se constituie într-o direcție strategică importantă pentru reformele fiscale, investiționale și de stabilitate economică, având un rol esențial în integrarea Moldovei în Uniunea Europeană.

    Victoria Belous, Ministrul Finanțelor, a exprimat recunoștință oficialilor europeni pentru sprijinul continuu acordat, subliniind îmbunătățirile aduse celui de-al doilea ERP, care va permite țării să-și regleze politicile economice într-un mod mai eficient și conform standardelor europene. Joost Kuhlmann, reprezentant al Comisiei Europene, a evidențiat progresele realizate de Moldova în acest sens, dar a subliniat și importanța continuării procesului de învățare și adaptare.

    Principalele provocări discutate au fost legate de necesitatea creșterii investițiilor publice, reducerea deficitului fiscal și menținerea stabilității financiare într-un context economic dificil. În cadrul evenimentului, experții europeni au recomandat măsuri pentru utilizarea mai eficientă a resurselor bugetare și pentru o armonizare continuă a reglementărilor financiare. De asemenea, au fost analizate recomandările Comisiei Europene pentru ERP-ul Moldovei, dar și exemple de bune practici din alte țări candidate la aderarea la UE, precum Serbia și Macedonia de Nord.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMarina Tauber rămâne fără drepturile salariale, din cauza absențelor nemotivate de la ședințe
    Next Article Igor Dodon acuză guvernul Moldovei de o atitudine greșită față de războiul din Ucraina

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Proiect de modernizare în sectorul Centru: strada Gheorghe Asachi, în plin proces de reabilitare

    24 iunie 2026

    Ultimul strat de asfalt, turnat pe strada Burebista: continuă lucrările de finalizare

    24 iunie 2026

    Budapesta blochează avansarea negocierilor de aderare la UE pentru R. Moldova și Ucraina

    24 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Rusia ar intensifica presiunile asupra Belarusului pentru a sprijini războiul din Ucraina

    24 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Proiect de modernizare în sectorul Centru: strada Gheorghe Asachi, în plin proces de reabilitare

    24 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    MoldATSA: activitatea nu este finanțată din bugetul de stat, ci din taxe de navigație aeriană

    24 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Atacuri în Crimeea: Sevastopol rămâne fără curent după lovirea infrastructurii energetic

    24 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Schimbări la Guvern: Corpul de control al premierului a fost desființat

    24 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.