Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Aliații lui Putin se dezic de el
    GEOPOLITICA

    Aliații lui Putin se dezic de el

    6 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul de Externe al Turciei a declarat că respinge anexarea de către Rusia a patru regiuni din Ucraina, adăugând că această decizie reprezintă o „încălcare gravă” a dreptului internațional.

    Turcia, membră NATO, a desfășurat un exercițiu de echilibru diplomatic de când Rusia a invadat Ucraina la 24 februarie. Ankara se opune sancțiunilor occidentale împotriva Rusiei și are legături strânse atât cu Moscova, cât și cu Kievul, vecinii săi de la Marea Neagră. De asemenea, ea a criticat invazia Rusiei și a trimis drone înarmate în Ucraina.

    Ministerul turc a declarat sâmbătă că nu a recunoscut anexarea Crimeei de către Rusia în 2014, adăugând că respinge decizia Rusiei de a anexa cele patru regiuni, Donețk, Lugansk, Herson și Zaporojie.

    „Această decizie, care constituie o încălcare gravă a principiilor stabilite ale dreptului internațional, nu poate fi acceptată. Reiterăm sprijinul nostru pentru rezolvarea acestui război, a cărui gravitate continuă să crească, pe baza unei păci juste care va fi obținută prin negocieri”, a adăugat acesta.

    Președintele rus, Vladimir Putin, a proclamat săptămâna trecută anexarea regiunilor, după ce Rusia a organizat ceea ce a numit referendumuri în patru dintre zonele ocupate din Ucraina. Guvernele occidentale și Kievul au declarat că voturile au încălcat dreptul internațional și au fost coercitive și nereprezentative.

    Și Republica Moldova a condamnat tentativa de anexare ilegală de către Federația Rusă a teritoriilor ucrainene. „Țara noastră reafirmă sprijinul ferm pentru independența, suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, în granițele sale recunoscute internațional”, a declarat MAEIE.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRevenco, despre chemarea în judecată a Primăriei Chișinău
    Next Article Primăria Chișinău reacționează: Poliția și alte instituții de drept sunt responsabile de asigurarea ordinii și securității publice, iar în cazul unor abateri pot da amenzi sau sancțiuni

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Kim Jong-un anunță extinderea accelerată a arsenalului nuclear al Coreei de Nord

    4 iunie 2026

    Iranul spune că negocierile cu SUA sunt în impas: „Nu există niciun progres tangibil”

    4 iunie 2026

    Zelenski ar putea participa la summitul G7 din Franța, pe fondul discuțiilor despre sprijinul pentru Ucraina

    3 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Instituție educațională renovată: condiții moderne de studiu la Liceul „Pro Succes”

    4 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Kim Jong-un anunță extinderea accelerată a arsenalului nuclear al Coreei de Nord

    4 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Mesajul transmis de Victoria Furtună la SPIEF-2026: Cooperare cu toate centrele economice ale lumii

    4 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul spune că negocierile cu SUA sunt în impas: „Nu există niciun progres tangibil”

    4 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski ar putea participa la summitul G7 din Franța, pe fondul discuțiilor despre sprijinul pentru Ucraina

    3 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.