Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Alexei Buzu explică de ce mii de asistenți sociali personali nu și-au primit salariile
    AUTORITĂȚI

    Alexei Buzu explică de ce mii de asistenți sociali personali nu și-au primit salariile

    9 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Asistenții sociali personali care au rămas câteva luni fără salarii urmează să își primească banii.

    Declarația aparține ministrului Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, care a menționat că acest caz a fost unul regretabil.

    „Este o situație regretabilă. În R. Moldova, noi avem aproximativ 7.200 de asistenți personali. Este vorba despre persoane care oferă suport, grijă pentru persoanele cu dizabilități severe. O parte din acești asistenți personali sunt finanțați din transferul cu destinație generală, din bugetul de stat în bugetele consiliilor raionale și autoritățile raionale achită pentru acești asistenți personali”, a declarat Buzu.

    Ministrul a precizat că circa 2.700 de asistenți sociali sunt achitați din fondul de susținere socială a populației, iar în acest fond se colectează bani de la taxele aeroportuare.

    „Ceea ce am avut noi în ultimii doi ani este că au scăzut încasările în acest fond pentru că în acest fond, de fapt, avem cheltuieli fixe, sub forma acestor salarii, pe de altă parte încasările nu au fost pe măsura planificării pentru că a scăzut numărul de pasageri, taxa de portabilitate a fost redusă și ne-am pomenit în situația în care în fiecare lună erau sub acumulări, pe când cheltuielile din acest fond erau clare. Ceea ce am încercat să facem este să identificăm resurse pe intern, în rectificarea pe care am făcut-o în luna iunie am planificat 86 de milioane de lei pentru a acoperi acest deficit. După această rectificare, consilierii raionali trebuiau să facă și ei o rectificare în bugetul raional pentru a accepta aceste resurse și a achita aceste salarii. Unele consilii raionale s-au mobilizat mai rapid și au fost aprobate acele modificări. Și salariile, și restanțele de la salarii urmează a fi achitate. Unele raioane au găsit soluții din start. Acest caz a fost unul regretabil. Mie îmi pare rău față de aceste persoane care oferă o muncă importantă și noi ne vom îngriji să nu se mai repete”, a mai menționat Alexei Buzu.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous Article41 de migranți au murit într-un naufragiu, în largul insulei italiene Lampedusa
    Next Article Vlad Filat: Am întâlnit un ministru la șpriț, în timpul orelor de muncă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul examinează un proiect de lege pentru protecția judecătorilor și sancționarea agresiunilor împotriva acestora

    18 februarie 2026

    Partidul Nostru contestă la Curtea Constituțională Legea cetățeniei. Alexandr Berlinschii: Peste 26.000 de persoane sunt afectate

    18 februarie 2026

    Oportunitate unică pentru studenții din Moldova. Wizz Air lansează o nouă ediție a competiției Wizz Youth Challenge

    18 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Negocierile trilaterale SUA-Ucraina-Rusia la Geneva s-au încheiat după două zile de discuții

    18 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Parlamentul examinează un proiect de lege pentru protecția judecătorilor și sancționarea agresiunilor împotriva acestora

    18 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ungaria și Slovacia suspendă livrările de motorină către Ucraina din cauza blocajului conductei „Drujba”

    18 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Partidul Nostru contestă la Curtea Constituțională Legea cetățeniei. Alexandr Berlinschii: Peste 26.000 de persoane sunt afectate

    18 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Irina Vlah propune examinarea aderării Moldovei la Consiliul Păcii, inițiat de Donald Trump

    18 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.