Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Alegătorii vor avea la dispoziție 2.221 de secții de votare la alegerile prezidențiale
    AUTORITĂȚI

    Alegătorii vor avea la dispoziție 2.221 de secții de votare la alegerile prezidențiale

    19 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comisia Electorală Centrală (CEC) anunță că pentru referendumul republican constituțional și alegerile prezidențiale din 20 octombrie 2024 au fost constituite 2.221 de secții de votare. Dintre acestea: 1.957 de secții de votare în circumscripțiile electorale din țară, 30 de secții de votare pentru alegătorii din localitățile din stânga Nistrului și 234 de secții de votare – pentru cetățenii cu drept de vot din străinătate.

    Potrivit CEC, în circumscripția electorală Chișinău, inclusiv în suburbii, alegătorii vor fi așteptați să-și exercite dreptul la vot la 306 secții de votare.

    Lista secțiilor de votare, inclusiv adresele acestora, o puteți găsi pe pagina web oficială a Comisiei sau accesând AICI.

    Pentru a verifica on-line la ce secție de votare sunt arondați, alegătorii pot accesa pagina https://verifica.cec.md, butonul „Află unde să votezi”, selectând adresa de domiciliu vor afla informația despre secția de votare asociată adresei.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFranța și alte cinci țări NATO dezvoltă rachete cu rază lungă de acțiune
    Next Article LIVE// Alegeri Prezidențiale și Referendum 2024: Briefingul Comisiei Electorale Centrale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputata MAN avertizează asupra riscului de abuz în extinderea atribuțiilor Centrului Național Anticorupție

    21 mai 2026

    Ion Ceban: Chișinăul dezvoltă proiecte arheologice și un cadastru digital al patrimoniului istoric

    21 mai 2026

    Victoria Furtună pledează pentru o „neutralitate reală” a Republicii Moldova: „Nu trebuie să fim un scut de apărare sau o zonă gri”

    21 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Președintele Cehiei avertizează: Europa trebuie să se pregătească rapid pentru apărare, pacea nu mai este garantată

    21 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Protest în Parlament: opoziția acuză PAS de „cenzură” și blocarea microfonului în timpul ședinței legislative

    21 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zaharova avertizează: Rusia va răspunde la orice „agresiune” împotriva rușilor din Transnistria

    21 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Tensiuni în Parlament: opoziția a blocat tribuna și a părăsit ședința din 21 mai

    21 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputata MAN avertizează asupra riscului de abuz în extinderea atribuțiilor Centrului Național Anticorupție

    21 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.