Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Aleea Diplomaților a fost astăzi inaugurată în capitală. Ceban: Fiecare copac va avea câte o plăcuță a ambasadorului sau numele misiunii diplomatice
    POLITICĂ

    Aleea Diplomaților a fost astăzi inaugurată în capitală. Ceban: Fiecare copac va avea câte o plăcuță a ambasadorului sau numele misiunii diplomatice

    4 decembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Aleea Diplomaților a fost astăzi inaugurată în capitală. În frunte cu primarul general Ion Ceban, mai mulţi ambasadori acreditaţi la Chişinău, reprezentanți ai misiunilor diplomatice şi partenerii externi de dezvoltare, au plantat pe aleea centrală din Parcul „La Izvor” 40 de copaci din specia Prunului purpuriu „Pissardii”.

    „Mulțumesc tuturor pentru receptivitate și implicare! Împreună contribuim la crearea și menținerea unui oraș verde, durabil și sustenabil. Mă bucur că iniţiativa noastră de a face Chişinăul un oraş mai frumos este susţinută de tot mai multe persoane care se alătură Campaniei de plantare a arborilor în municipiul Chişinău”, a declarat Ceban.

    Edilul a mai punctat că fiecare copac va avea plăcuța ambasadorului sau misiunii diplomatice.

    „De la începutul campaniei, pe parcursul unui an, în toate sectoarele capitalei la acțiunile de plantare a participat un număr mare de locuitori, voluntari, angajați ai municipalității, ai preturilor de sector și reprezentanți ai ONG-urilor. Astfel, am reușit să plantăm un număr de 100 de mii de copaci pe întreg teritoriul municipiului.

    Săptămâna aceasta ne propunem să plantăm al 100 001-lea copac împreuna cu tinerii care sunt viitorul nostru. Astfel, acesta va fi punctul de pornire pentru următoarea campanie. Prin acţiunile noastre comune putem face Chişinăul un oraș verde şi confortabil pentru oameni”, a declarat Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAutoritățile moldovenești sunt din ce în ce mai atrase de dependența de politica externă imprevizibilă a Ucrainei
    Next Article Din paragină, un parc modern. Ceban: Grădina Publică „Sarmizegetusa” a fost lansată ieri, după ce a fost renovată

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Irina Vlah – întrebări pentru Ursula von der Leyen: Acțiunile PAS duc la lichidarea autonomiei găgăuze și priviți liniștită la aceasta. De ce?

    18 mai 2025

    Deputatul Alexander Suhodolski: Găgăuzia și Tatarstan consolidează parteneriatul interregional

    9 mai 2025

    Opinia lui Anatol Țăranu: Prezidențialele din România și lecția pentru Republica Moldova

    9 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    „Dosar politic”: Blocul „Victorie” a comentat decizia instanței de menține măsura de arest la domiciliu pentru Bașcanul Găgăuziei

    22 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Denis Ulanov: „Distrugerea suveranității Moldovei urmează un scenariu bine pus la punct”

    22 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Prim-ministrul Dorin Recean a vizitat satul Vălcineț, cu ocazia hramului localității

    22 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Deputații PAS – „amendați”! Activiștii Partidului Republican „Inima Moldovei” le-au înmânat „citațiile”

    22 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Lege nouă pentru un mediu curat: responsabilitate, sancțiuni și măsuri de prevenție

    22 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.