Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ajutoare alimentare și asistență medicală pentru Karabah: Azerbaidjanul face eforturi pentru reintegrarea comunității armenilor,” relatează Fuad Huseynaliyev
    GEOPOLITICA

    Ajutoare alimentare și asistență medicală pentru Karabah: Azerbaidjanul face eforturi pentru reintegrarea comunității armenilor,” relatează Fuad Huseynaliyev

    27 septembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Directorul Agenției de știri Report, Fuad Huseynaliyev, a subliniat în cadrul conferinței internaționale că Azerbaidjan a reușit să soluționeze conflictul din Karabah prin aplicarea măsurilor locale de combatere a terorismului.

    “Acest demers a permis Azerbaidjanului să-și restabilească suveranitatea pe întreg teritoriul, iar planurile ulterioare includ reintegrarea comunității armenilor din Karabah în societatea azeră”, susține Huseynaliyev.

    El a adăugat că, după finalizarea măsurilor antiteroriste, autoritățile centrale de la Baku au trimis deja de mai multe ori ajutoare alimentare, echipamente medicale în Karabah și chiar s-au oferit să îi transfere pe cei răniți în urma exploziei de la o stație de benzină de lângă Khankandi la clinici din alte orașe din Azerbaidjan. Au avut loc deja două întâlniri cu reprezentanți ai rezidenților armeni din regiunea Karabah, în cadrul cărora se discută probleme legate de reintegrarea acestora, a declarat el.

    Aceste declarații au fost făcute în contextul desfășurării celei de-a IV-a Conferințe Internaționale “Fundamentele dezvoltării durabile și un viitor sigur” de la Chișinău, eveniment organizat de portalul eNews împreună cu Intellect Group, asociația SPERO și AxisMundi.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePortalul viitorul Chișinăului: Ghidul strategiilor pentru dezvoltarea capitalei
    Next Article Politologul american Jason Jay Smart: Schimbările în politica internațională necesită noi abordări

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Washington și Berlin, în dialog după anunțul retragerii a 5.000 de militari americani

    15 mai 2026

    36 de state semnează pentru înființarea unui tribunal special, privind agresiunea Rusiei

    15 mai 2026

    Hotărâre controversată în SUA: accesul la medicamentul pentru avort nu este restricționat

    15 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Washington și Berlin, în dialog după anunțul retragerii a 5.000 de militari americani

    15 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fost procuror PCCOCS explică decizia de scoatere a companiei Sheriff din dosarul de contrabandă cu țigări

    15 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinăul găzduiește prima ediție a Festivalului Tradițiilor pe 24 mai 2026

    15 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Femeie din Coreea de Sud, depistată la Aeroportul Chișinău cu implanturi dentare nedeclarate

    15 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Nicanor Ciochină rămâne în Penitenciarul nr. 13: Curtea de Apel respinge solicitarea apărării

    15 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.