Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Agricultorii din R. Moldova vor primi 40 de litri de motorină la hectar
    AUTORITĂȚI

    Agricultorii din R. Moldova vor primi 40 de litri de motorină la hectar

    14 decembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    La două zile după ce fermierii au cerut explicaţii privind repartizarea motorinei oferită ca ajutor de Guvernul României, ministrul Agricultorii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea, a anunțat că agricultorii afectaţi de secetă vor primi câte 40 de litri de motorină la hectar.

    Potrivit șefului MAIA, săptămâna trecută Ministerul Agriculturii a finalizat studierea fiecărui dosar şi repartizarea motorinei pentru fiecare agricultor.

    „A reieşit aproximativ 40 de litri de motorină la fiecare hectar care a fost afectat. În ceea ce priveşte repartizarea motorinei intră în atribuţia Agenţiei Rezerve Materiale ale MAI şi ea urmează să recepţioneze şi în baza dosarelor analizate de către AIPA să o repartizeze la agricultorii din R. Moldova”, a spus Vladimir Bolea.

    Totodată, președintele R. Moldova, Maia Sandu, a spus că agricultorii trebuie să fie recunoscători și să aibă răbdare până când va veni această donație.

    La data de 5 decembrie, mai mulți fermieri au organizat un protest pentru a-și arăta nemulțumirea față de autorități. Astfel, unii fermieri au adus cu ei bălegar, pe care l-au pus în saci în fața Guvernului.

    Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea, a declarat că moratoriul la calcularea penalităților de către bănci și la executarea silită, propus de către Asociația „Forța Fermierilor”, nu poate fi aplicat sub nicio formă.

    Totodată, fermierii urmau să aibă la data de 4 decembrie o discuție cu Maia Sandu.

    La scurt timp, în cadrul unei emisiuni, deputatul PAS Radu Marian a avertizat că bugetul nu este infinit, iar îndeplinirea solicitărilor ar implica realocarea fondurilor de la alte scopuri. 

    Acesta spune că statul susține agricultura prin subvenții, menționând că au fost alocate sume pentru motorină și TVA. Cu toate acestea, fermierii au continuat protestul, aducând simbolic balegă și paie la sediile Președinției, Parlamentului și Guvernului.

    Pe 8 decembrie, agricultorii au anunțat că pleacă din PMAN, însă au promis că vor continua să lupte pentru viitorul lor și al copiilor lor.

    Ulterior, Alexandru Slusari, directorul executiv al Asociației „Forța Fermierilor”, a declarat că agricultorii iau în calcul posibilitatea blocării traseelor din țară, dar și a Portului Giurgiulești.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu îi adresează mulțumiri ambasadorului Azerbaidjan în ultima zi a misiunii sale
    Next Article Summit istoric la Bruxelles: R. Moldova și Ucraina așteaptă decizia privind începerea negocierilor de aderare la UE

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    Deputatul Serghei Ivanov cere audierea ministrei Agriculturii în Parlament

    26 iunie 2026

    Deputata MAN critică proiectul fiscal: „Poate afecta accesul la medicamente și produse de bază”

    26 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Andrei Spînu avertizează: reforma fiscală riscă să se transforme din dezbatere economică în una politică

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Restart în educație” criticat din interiorul sistemului: probleme de organizare și finanțare

    26 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reabilitare urbană în Chișinău: trotuar refăcut și parcare nouă planificată pe strada Studenților

    26 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.