Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Agenții economici care activează în PMAN, în cadrul târgului de Crăciun, achită doar taxe oficiale
    POLITICĂ

    Agenții economici care activează în PMAN, în cadrul târgului de Crăciun, achită doar taxe oficiale

    26 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Edilul Capitalei, Ion Ceban, dezminte informațiile potrivit cărora agenților economici, care participă la Târgul de Crăciun din PMAN, li s-ar percepe taxe de zeci de mii de lei. Este o minciună, susține primarul general, care a precizat că taxele oficiale sunt doar cele pentru curentul electric și pază.

    ”Vreau să mai spun public, să o cunoască toată lumea, agenții economici achită doar taxa oficială în buget stabilită de lege și lumina care este consumată de fiecare agent economic separat, alte taxe suplimentare nu sunt percepute, de la nimeni, de către nimeni. Am mai auzit că unii agenți economici sunt nevoiți să achite zeci de mii de lei. Nu este adevărat. Nimeni nu achită astfel de sume. Totodată, rugăm oamenii legii să intervină și să facă ordine în cazul agenților economici care nu au autorizație”, a declarat Ion Ceban în cadrul ședinței Primăriei Capitalei.

    Edilul a mulțumit echipei Primăriei, inclusiv direcțiilor și altor subdiviziuni, pentru organizarea sărbătorilor de iarnă, dar și pentru organizarea mai multor evenimente dedicate acestei perioade.

    ”Foarte multe cadouri au ajuns pentru cei mici și familiile lor, atât oferite de primărie, cât și oferite de preturi, împreună cu partenerii noștri. De la grădinițe până la instituții publice. Vreau să vă felicit pentru organizarea Târgului de Crăciun din Piața Marii Adunări Naționale, unde zilnic vin mii de vizitatori. Sâmbătă și duminică sute de copii primesc cadouri de la Moș Crăciun. Mulțumim partenerilor care ne-au susținut în organizarea evenimentelor. Felicitări tuturor pentru felul cum arată astăzi Chișinăul. Cred că nimeni nu poate face curat la noi acasă. Noi ne facem curat, așa încât lucrurile să se schimbe”, a subliniat Ion Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDodon, despre anul 2022: A fost un an dificil pentru mine
    Next Article Ceban: Lefurile miniștrilor PAS vor crește cu 8000 de lei. Guvernarea vrea să falimenteze unele primării din țară

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Primăria Chișinău modernizează liceele: sport, confort și siguranță pentru elevi

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Consulul General al Republicii Moldova la Istanbul, Sergiu Gurduza, decorat cu Ordinul de Onoare

    24 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    24–25 decembrie: fără restricții pentru transportul public în centrul capitalei

    24 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Scutul de la Cernobîl riscă să se prăbușească dacă Rusia atacă din nou zona

    24 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Polonia și Ucraina vor începe exhumările victimelor tragediei din Volinia

    24 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    CNA desfășoară percheziții într-un dosar privind încălcarea regulilor de construcție pe terenul fostului cinematograf „GAUDEAMUS”

    24 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.