Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Adunarea Populară de la Comrat nu a reușit să-și aleagă conducerea nici a 11-a oară
    GEOPOLITICA

    Adunarea Populară de la Comrat nu a reușit să-și aleagă conducerea nici a 11-a oară

    11 ianuarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Încă o tentativă a Adunării Populare de la Comrat, organul legislativ al autonomiei găgăuze, de a alege un spicher a eșuat.

    Deputații nu au reușit nici astăzi să aleagă un președinte al Adunării Populare. Pentru candidatura singurului candidat „de tranziție”, Grigorii Kadîn, a votat un singur deputat, iar 16 – contra.

    La votare au participat 32 de deputați ai Adunării Populare.

    În final, aleșii locali au decis în această seară, potrivit portalului local nokta.md, că organul legislativ de la Comrat se va convoca într-o nouă ședință mâine.

    Adunarea Populară de la Comrat nu reușește de mai bine de două luni să-și aleagă conducerea. Recent, guvernatoarea Irina Vlah a făcut apel la aleșii locali, chemându-i să renunțe la „egoismul de grup” și să decidă în favoarea „proiectelor de dezvoltare a Găgăuziei.”

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMesajul președintei Maia Sandu, după decesul lui David Sassoli
    Next Article Drumurile din capitală sunt mai îngrijite. Ceban a declarat că lucrările de acest gen continuă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Refugiații ucraineni vor beneficia de protecție temporară în UE până în 2028. Ce se schimbă pentru bărbați

    15 iulie 2026

    Beijingul acuză Washingtonul că a agravat criza din Orientul Mijlociu prin acțiunile militare împotriva Iranului

    15 iulie 2026

    Bulgaria respinge implicarea în „Coaliția de Voință”: „Războiul nu poate fi rezolvat prin escaladare militară”

    14 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Strada Calea Orheiului va avea trotuare și parcări noi. Lucrările de reabilitare sunt în desfășurare

    15 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Refugiații ucraineni vor beneficia de protecție temporară în UE până în 2028. Ce se schimbă pentru bărbați

    15 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Partidul „Moldova Mare” respinge acuzațiile de ilegalitate: „Se încearcă o falsă asociere”

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victor Pruteanu propune referendum privind administrarea școlilor: „Să decidă oamenii”

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Jardan, Perciun și Hajder, despre viitorul Guvern: „Ne dorim continuarea reformelor începute”

    15 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.