Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Actualitatea din țară și din regiune, discutată de Maia Sandu cu un grup de parlamentari europeni
    POLITICĂ

    Actualitatea din țară și din regiune, discutată de Maia Sandu cu un grup de parlamentari europeni

    1 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit astăzi cu un grup de deputați europeni aflați într-o vizită de lucru în țara noastră. Șefa statului a vorbit despre efortul autorităților de a răspunde la provocările de securitate create de războiul din Ucraina. Președinta Maia Sandu a reiterat importanța deschiderii mai mari a pieței Uniunii Europene pentru producătorii moldoveni care, din cauza războiului, nu mai pot exporta în Est.

    Eurodeputații și-au exprimat solidaritatea și recunoștința pentru efortul autorităților și al cetățenilor țării noastre în gestionarea fluxului mare de refugiați din Ucraina. Ei au menționat, totodată, că Parlamentul European va identifica noi modalități de a sprijini Republica Moldova în atenuarea consecințelor acestor crize, precum și pentru realizarea în continuare a reformelor democratice și redresarea economică.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAgricultorii nu vor primi plăți suplimentare din buget pentru prețul merelor date la procesare, a anunțat Gavrilița
    Next Article Ceban, despre sistarea agentului termic: Motivul este clar: economisirea banilor. Nu sănătatea celor internați în spitale, a copiilor, dar banii au prioritate pentru Guvern

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputatul Alexander Suhodolski: Găgăuzia și Tatarstan consolidează parteneriatul interregional

    9 mai 2025

    Opinia lui Anatol Țăranu: Prezidențialele din România și lecția pentru Republica Moldova

    9 mai 2025

    Vitalii Ignatiev: „Aderarea la UE e prematură fără rezolvarea conflictului transnistrean”

    8 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Răspunsul lui Putin: Atacuri aeriene în toată Ucraina după expirarea „ultimatumului” pentru încetarea focului

    13 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova și Polonia adoptă o Declarație comună privind sprijinul pentru integrarea europeană

    13 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    PAS, acuzat că lasă copiii fără viitor și profesorii fără speranță

    13 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Parlamentul European solicită accelerarea procesului de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană

    13 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ministrul afacerilor externe Mihai Popșoi a participat la Summitul Democrației de la Copenhaga

    13 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.