Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Acțiuni de urmărire penală la Agenția Rezerve Materiale: Doi șefi reținuți
    AUTORITĂȚI

    Acțiuni de urmărire penală la Agenția Rezerve Materiale: Doi șefi reținuți

    3 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Doi șefi din cadrul Agenției Rezerve Materiale a Ministerului Afacerilor Interne au fost reținuți ca urmare a mai multor percheziții efectuate în această dimineață. Acțiunile de urmărire penală au loc în cadrul unor cauze privind trucarea achizițiilor publice.

    Potrivit Centrului Național Anticorupție, este vorba despre un dosar de abuz de serviciu care vizează presupuse ilegalități comise la organizarea procedurilor de achiziții publice, desfășurate în perioada 2022-2024. Factori de decizie ai Agenției Rezerve Materiale sunt bănuiți că ar fi favorizat unii agenți economici ca să câștige licitațiile publice privind achiziționarea rezervelor de păcură, grâu, zahăr, a unor utilaje tehnice și autovehicule. Au fost acceptate oferte mai scumpe, ceea ce a generat cheltuieli suplimentare din bugetul de stat.

    Centrul Național Anticorupție și Procuratura Anticorupție desfășoară acțiuni în vederea stabilirii și documentării tuturor persoanelor implicate în acțiunile ilegale menționate cu stabilirea prejudiciului total cauzat bugetului de stat. În urma perchezițiilor au fost reținuți directorul adjunct al Agenției Rezerve Materiale și șeful Direcției Administrare rezerve materiale de stat.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleParlamentul Norvegiei, evacuat după amenințare cu bombă
    Next Article Rusia neagă confirmarea avertismentului primit de la SUA privind un atac la Crocus City Hall

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Energia electrică ar putea deveni mai scumpă din 2027: TVA de 20% propus pentru produsele energetice

    19 iunie 2026

    Ministrul Finanțelor: reforma fiscală din 2027 ar putea aduce un impact de până la 200 de lei lunar pentru majoritatea populației

    19 iunie 2026

    MAN a înregistrat în Parlament proiectul privind organizarea unui referendum consultativ pe reforma administrației publice locale

    18 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Energia electrică ar putea deveni mai scumpă din 2027: TVA de 20% propus pentru produsele energetice

    19 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună: Țara trebuie să devină atractivă pentru investiții și să oprească exodul populației

    19 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ministrul Finanțelor: reforma fiscală din 2027 ar putea aduce un impact de până la 200 de lei lunar pentru majoritatea populației

    19 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Marea Britanie trimite Ucrainei 150.000 de drone și sute de rachete într-un pachet militar de un miliard de dolari

    19 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Intervenții ample pe 31 August 1989: trotuare decapate și rețea pluvială înlocuită

    18 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.