Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Acord pentru combaterea crimei organizate între R. Moldova și Lituania
    AUTORITĂȚI

    Acord pentru combaterea crimei organizate între R. Moldova și Lituania

    11 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul Ala Revenco și omologul său lituanian, Agne Bilotaite, au stabilit semnarea unui acord guvernamental în domeniul combaterii crimei organizate.

    Evenimentul va avea loc în august, la Chișinău.

    În cadrul unei întrevederi, cei doi miniștri de interne au punctat evoluția cooperării moldo-lituaniene din ultimele luni, de când relațiile de conlucrare între Moldova și Lituania s-au accentuat, iar sprijinul constant al autorităților lituaniene în procesul de reformă instituțională și proiectele bilaterale implementate, a creionat cu exactitate prioritățile pe termen scurt și mediu în vederea intensificării relațiilor de colaborare moldo-lituaniene în domeniul afacerilor interne.

    Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, încheierea acordului guvernamental bilateral cu Lituania în domeniul combaterii crimei organizate va fortifica lupta comună a celor două state împotriva criminalității.

    Astfel, Ministrul de Interne al Lituaniei, Agne Bilotaite, va efectua o vizită la Chișinău, la începutul lunii august curent.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleÎn Ungaria, prețul la benzină și motorină este echivalentul a – 24 de lei moldovenești. Guvernul a luat această decizie pentru poporul său
    Next Article Ceban, despre campania de „castrare a bărbaților”, lansată de Guvern: Voi sunteți nebuni acolo?

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Acuzații de presiuni politice în cazul Primăriei Codru și Durlești

    3 martie 2026

    Până la 15 ani de închisoare pentru fondatorii Alternativa Clinic. Procurorii au pregătit trimiterea dosarului în instanță, dar se așteaptă decizia CC

    3 martie 2026

    Legătura feroviară Chișinău–Aeroport, finalizată etapizat: Stația Revaca-Aeroport va fi deschisă în acest an

    3 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    De la cerere la statut de candidat: Moldova continuă reformele în parteneriat cu UE

    3 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Uniunea Europeană avertizează asupra riscurilor escaladării militare în Orientul Mijlociu

    3 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Guvernul monitorizează piețele energetice, după cererile fermierilor pentru prețuri angro la motorină

    3 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Chișinău va urmări reabilitarea Arcului de Triumf, aflată în gestiunea Guvernului

    3 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon admite diferențe de opinie în PSRM și respinge scenariul unei condamnări

    3 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.