Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Accesul unităților de transport va fi limitat în cimitirele din municipiul Chișinău
    AUTORITĂȚI

    Accesul unităților de transport va fi limitat în cimitirele din municipiul Chișinău

    22 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Bine de reținut. Primăria Municipiului Chișinău atenționează locuitorii și oaspeții Capitalei că, începând cu data de 8 mai, accesul unităților de transport în cimitirul „Sfântul Lazăr” va fi interzis. Ulterior, din 10 mai, restricția va fi aplicată și în celelalte cimitire din Capitală. Acțiunile respective vor fi aplicate pentru a se reuși evacuarea deșeurilor.

    Despre acest lucru a informat Ludmila Boțan, administrator al Î.M. „Combinatului Servicii Funerare”, în cadrul ședinței operative a serviciilor Primăriei Chișinău din 22 aprilie.

    „Numărul persoanelor care vizitează și fac curățenie la mormintele celor dragi este în continuă crește. În vederea evitării situațiilor neplăcute aferente limitării accesului mijloacelor de transport pe teritoriul în preajma sărbătorilor, a supraaglomerării vizitatorilor și în scopul evitării poverii exorbitante de evacuare deșeurile rezultate, recomandăm, în continuare, organizarea și desfășurarea din timp a tuturor acțiunilor planificate”, a mai adăugat Ludmila Boțan.

    Menționăm că, în ultima perioadă, serviciile municipale de resort au desfășurat lucrări de salubrizare a celor 11 cimitire din Chișinău, în acest sens, fiind implicate toate unitățile de transport din cadrul instituției. Salubrizarea cimitirelor va continua.

    La fel ca și în anii trecuți, Primăria Capitalei va asigura cu transport gratuit persoanele care se vor deplasa spre Cimitirul „Sfântul Lazăr”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePAS își alege conducerea: Vladimir Bolea președinte, cu focus pe alegerile prezidențiale și referendumul din toamnă
    Next Article Percheziții la domiciliul unui bărbat din Chișinău, suspectat de luare de mită

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Bulgac: „57% dintre cetățeni își doresc alegeri parlamentare anticipate”

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.