Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » A fost modificată procedura de selectare a candidaților la funcția de membru al CSM și CSP
    POLITICĂ

    A fost modificată procedura de selectare a candidaților la funcția de membru al CSM și CSP

    17 februarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    PROIECTUL care prevede evaluarea integrității candidaților la funcția de membru al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), al Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) și organelor specializate ale acestora a fost votat în lectură finală. Documentul a fost susținut cu votul a 54 de deputați.

    Modificările legislative adoptate au scopul creării unei comisii specializate de evaluare a integrității candidaților la funcții administrative din cadrul CSM și CSP. Reieșind din specificul Comisiei de evaluare, precum și din necesitatea de a exclude orice formă de control sau imixtiune în activitatea acesteia, Comisia de evaluare va dispune de independență funcțională și autonomie administrativă.

    Comisia de evaluare va fi constituită din șase membri. Trei dintre ei vor fi numiți de partenerii de dezvoltare. Ceilalți vor fi propuși de către Parlament, fiind respectat principiul de proporționalitate între majoritate și opoziție, reieșind din numărul de mandate obținute.

    Comisia va evalua integritatea candidaților, în temeiul unor cercetări extinse a activității profesionale, a respectării unor standarde de etică și profesionalism, precum și a lipsei unor acțiuni dubioase, care provoacă suspiciuni de corupție. De asemenea, Comisia de evaluare va analiza averile candidaților și ale persoanelor apropiate lor, proveniența acestora, precum și veniturile și cheltuielile candidaților.

    De menționat că proiect de lege, odată adoptat, va fi aplicat pe o perioadă prestabilită de timp, până la data de 31.12.2022.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNatalia Gavrilița a vizitat o familie din raionul Ungheni, care oferă asistență parentală profesionistă de 12 ani
    Next Article ULTIMA ORĂ: Guvernul a început procesul de vânzare SUA a terenului Stadionului Republican

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Guvernarea de la Chișinău, acuzată de presiuni asupra mediului de afaceri

    3 august 2026

    Mihail Popșoi, la Kiev: a vizitat o stație de metrou distrusă în urma atacurilor rusești

    3 august 2026

    Ministra Afacerilor Externe al Letoniei se întâlnește cu conducerea Republicii Moldova

    3 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Trump amenință Iranul cu „capitulare totală” dacă nu ajunge la un acord cu SUA

    4 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski este gata să se întâlnească cu Putin pentru un acord de pace: Ce condiții propune Ucraina

    4 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban: Sistemul de pompare din Mina Chișinău permite utilizarea apei tehnice pentru necesități urbane

    3 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu cere finalizarea amalgamării voluntare: primăriile care nu vor decide se vor uni prin lege

    3 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: „Economiile la apa curgătoare sunt un nonsens”. Primarul explică de ce Chișinăul depinde de debitele Nistrului

    3 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.