Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Comisara europeană Marta Kos, vizită oficială în Republica Moldova: discuții despre aderare și investiții
    ACTUALITATE

    Comisara europeană Marta Kos, vizită oficială în Republica Moldova: discuții despre aderare și investiții

    4 iunie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, a început astăzi, 4 iunie, o vizită oficială de trei zile în Republica Moldova, având pe agendă subiecte legate de procesul de aderare la Uniunea Europeană, investiții, transformare digitală și dezvoltare regională.

    Vizita are loc în contextul în care Uniunea Europeană a informat recent Republica Moldova că este suficient de pregătită pentru deschiderea negocierilor privind Clusterul 1 și a invitat autoritățile de la Chișinău să își prezinte poziția de negociere în cadrul Conferinței de Aderare. Documentul a fost făcut public de viceprim-ministra pentru integrare europeană, Cristina Gherasimov.

    În prima zi a vizitei, Marta Kos participă la deschiderea Conferinței de Investiții UE–Republica Moldova, unde sunt abordate oportunitățile economice și Planul de Creștere al Uniunii Europene pentru Republica Moldova, un mecanism destinat stimulării investițiilor, modernizării economiei și sprijinirii dezvoltării țării.

    Pe 5 iunie, oficialul european va lua parte la deschiderea Moldova Digital Summit 2026, eveniment axat pe transformarea digitală și integrarea Republicii Moldova în ecosistemul tehnologic european. De asemenea, sunt prevăzute întrevederi cu primari din mai multe regiuni ale țării.

    Ultima zi a vizitei va include deplasări în afara capitalei, unde comisara europeană va vizita Mănăstirea Marta și Maria și o gospodărie din satul Slobozia-Dușca. Acolo, discuțiile vor viza tradițiile locale, dezvoltarea comunităților rurale și parcursul european al Republicii Moldova.

    În ajunul vizitei, Marta Kos a transmis un mesaj pe platforma X, în care a salutat evoluțiile privind acordul dintre Ungaria și Ucraina referitor la drepturile minorităților, subliniind importanța acestuia pentru avansarea procesului de aderare.

    Ea a declarat că atât Ucraina, cât și Republica Moldova îndeplinesc deja cerințele privind statul de drept și a îndemnat la accelerarea procesului de aderare la Uniunea Europeană, argumentând că acesta contribuie la respectarea drepturilor minorităților și consolidarea democrației.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAngela Cutasevici studiază modelul american de guvernare în cadrul vizitei la Washington
    Next Article Ceban: continuăm modernizarea bulevardului Gagarin și intervenim pe segmentul rămas nereabilitat

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputatul MAN cere clarificări: Este unirea cu România poziția oficială a Guvernului?

    4 iunie 2026

    Loc de joacă, spații verzi și parcare modernizată la un bloc de pe strada Buiucani

    4 iunie 2026

    Ceban: continuăm modernizarea bulevardului Gagarin și intervenim pe segmentul rămas nereabilitat

    4 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Deputatul MAN cere clarificări: Este unirea cu România poziția oficială a Guvernului?

    4 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Bloomberg: Campania de confiscări a Kremlinului provoacă panică în rândul oamenilor de afaceri ruși

    4 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Loc de joacă, spații verzi și parcare modernizată la un bloc de pe strada Buiucani

    4 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Marina Tauber și Diana Șoșoacă, apariție comună la Forumul Economic de la Sankt Petersburg

    4 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Mark Rutte avertizează tinerii ruși: risc ridicat de a fi răniți și „lăsați să moară” în Ucraina

    4 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.