Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Atacuri cu drone în Rusia: un terminal petrolier din Sankt Petersburg și o fabrică din Tambov, au fost cuprinse de flăcări
    GEOPOLITICA

    Atacuri cu drone în Rusia: un terminal petrolier din Sankt Petersburg și o fabrică din Tambov, au fost cuprinse de flăcări

    3 iunie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mai multe drone ar fi vizat în noaptea de 3 iunie obiective strategice de pe teritoriul Federației Ruse, inclusiv un terminal petrolier major din zona Mării Baltice, situat în Sankt Petersburg, precum și o fabrică cu profil militar din regiunea Tambov, potrivit publicației Ukrinform și surselor citate de Astra.

    În urma atacului, la terminalul petrolier din Sankt Petersburg ar fi izbucnit un incendiu. Instalația, amplasată în districtul Kirovsky, este considerată cel mai mare complex de transbordare a petrolului din regiune, cu o capacitate anuală de aproximativ 12,5 milioane de tone și 21 de rezervoare de stocare. Obiectivul este catalogat drept unul strategic pentru infrastructura energetică a Federației Ruse.

    Potrivit informațiilor, incidentul ar fi avut loc în ziua deschiderii Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg, eveniment la care urmează să participe și președintele rus Vladimir Putin. Locația forumului se află la aproximativ 17 kilometri de terminalul petrolier vizat.

    În paralel, presa ucraineană relatează că un alt atac ar fi vizat o fabrică din orașul Mițurinsk, regiunea Tambov, unde ar fi izbucnit un incendiu. Unități industriale din această zonă produc echipamente pentru aviație și sisteme de control destinate rachetelor.

    Sursele citate indică faptul că această fabrică ar fi fost ținta unor atacuri și în perioadele anterioare, fiind considerată relevantă pentru industria militară și energetică. Direcția Principală de Informații a Ucrainei (HUR) susține că unitatea produce componente utilizate în sisteme de rachete și echipamente industriale.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrimarul din Strășeni acuză presiuni politice și controale asupra antreprenorilor locali
    Next Article Grădinița nr. 3 din capitală oferă condiții moderne după reabilitare completă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    SUA vizează noi măsuri comerciale globale, bazate pe legislația privind munca forțată

    3 iunie 2026

    Bruxellesul mizează pe deschiderea negocierilor de aderare cu Moldova și Ucraina în iunie

    3 iunie 2026

    UE înăsprește regulile privind migranții ilegali: deportările ar putea fi accelerate

    3 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    SUA vizează noi măsuri comerciale globale, bazate pe legislația privind munca forțată

    3 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Chicu: O decizie fiscală ar fi dus la închiderea industriei de procesare a florii-soarelui

    3 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Grădinița nr. 3 din capitală oferă condiții moderne după reabilitare completă

    3 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Atacuri cu drone în Rusia: un terminal petrolier din Sankt Petersburg și o fabrică din Tambov, au fost cuprinse de flăcări

    3 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primarul din Strășeni acuză presiuni politice și controale asupra antreprenorilor locali

    3 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.