Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » SUA anunță protecție militară pentru navele străine din Strâmtoarea Ormuz
    GEOPOLITICA

    SUA anunță protecție militară pentru navele străine din Strâmtoarea Ormuz

    4 mai 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Statele Unite vor lansa operațiunea militară „Project Freedom”, menită să sprijine evacuarea și securizarea navelor străine blocate în Strâmtoarea Ormuz, a anunțat președintele american Donald Trump.

    Potrivit declarațiilor sale, mai multe state care nu sunt implicate în conflict au solicitat ajutorul Washingtonului, după ce navele lor au rămas blocate în zonă. Operațiunea ar urma să înceapă luni dimineață, ora Orientului Mijlociu.

    Surse citate în presă indică posibilitatea implicării a aproximativ 15.000 de militari și a peste 100 de aeronave. Totuși, oficialii americani precizează că nu este obligatorie escortarea directă a petrolierelor de către navele militare, acestea urmând să opereze în proximitate pentru a descuraja eventuale atacuri asupra traficului comercial.

    În acest context, navele americane ar urma să asigure o prezență de protecție în una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul global de petrol.

    Anunțul a fost criticat de partea iraniană. Ebrahim Azizi, șeful comisiei parlamentare pentru securitate națională, a declarat că orice intervenție americană în zona Strâmtorii Ormuz va fi considerată o încălcare a armistițiului și va atrage un răspuns din partea Teheranului.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleErevan, noul punct de gravitație politică al Europei: ce înseamnă summitul EPC pentru Moldova și regiune
    Next Article Dodon pune sub semnul întrebării schimbul de deținuți care a implicat ofițeri SIS și Federația Rusă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Turcia își reafirmă disponibilitatea de a găzdui negocieri între Rusia și Ucraina și de a sprijini eforturile de pace

    18 iunie 2026

    SUA și Iranul au semnat un acord interimar pentru încetarea războiului și lansarea negocierilor de pace

    18 iunie 2026

    Trump se alătură declarației G7 privind sprijinul pentru Ucraina și sancțiunile împotriva Moscovei

    18 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    MAN a organizat o acțiune de protest la Parlament pe tema reformei administrației publice locale

    18 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Turcia își reafirmă disponibilitatea de a găzdui negocieri între Rusia și Ucraina și de a sprijini eforturile de pace

    18 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ala Nemerenco critică majorarea TVA la medicamente: „va afecta grav accesul pacienților la tratament”

    18 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Reforma administrativ-teritorială contestată: lipsa consultărilor cu locuitorii din Găgăuzia, semnalată public

    18 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Dorin Recean, fost prim-ministru al Republicii Moldova, numit membru în Consiliul de Administrație al întreprinderii Moldatsa

    18 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.