Fostul șef al așa-numitului minister de interne din regiunea transnistreană, Ruslan Mova, a intentat un proces împotriva președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, solicitând verificarea legalității actelor administrative emise de șeful statului, după ce i-a fost retrasă cetățenia moldovenească.
Potrivit portalului instanțelor de judecată, prima ședință este programată pentru 29 septembrie 2026, ora 10:00, la Judecătoria Chișinău, sediul Râșcani, transmite Știri.md, cu referire la tvrmoldova.md.
Între timp, Ruslan Mova nu ar fi fost lăsat să intre pe teritoriul Republicii Moldova. Contactată de TVR Moldova, Poliția de Frontieră a declarat că nu poate oferi detalii despre cazuri individuale, întrucât acestea reprezintă informații cu caracter personal protejate de lege.
Pe 25 februarie, președinta Maia Sandu a retras cetățenia Republicii Moldova pentru nouă persoane care dețin funcții în structurile administrației de la Tiraspol, inclusiv lui Ruslan Mova.
Acesta a ocupat funcții de conducere în structurile de forță din regiunea transnistreană, fiind asociat în spațiul public cu operațiuni de ordine publică, inclusiv măsuri stricte adoptate în perioada pandemiei, precum și cu dosare privind reținerea unor activiști și persoane considerate deținuți politici.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!
