Primarul General al Capitalei, Ion Ceban, lansează acuzații grave la adresa autorităților centrale, susținând că solicitările oficiale privind crearea rezervelor de apă în spitale și instituții municipale reprezintă o manevră politică. Edilul afirmă că acțiunile Ministerului Sănătății și ale Serviciului de Informații și Securitate (SIS) nu au un fundament tehnic, probele prelevate de specialiștii „Apă-Canal Chișinău” indicând o calitate corespunzătoare a apei din râul Nistru.
Potrivit declarațiilor primarului, Ministerul Sănătății a cerut oficial spitalelor din Chișinău să își facă rezerve de apă, în timp ce SIS a avertizat mai multe instituții municipale în același sens. Ion Ceban consideră că aceste demersuri sunt menite să inducă o stare de nesiguranță în rândul populației, precizând că „în realitate, ei înșiși creează această panică”, deși datele de laborator de ieri și astăzi confirmă că situația este sub control. Pentru a verifica starea reală a sursei de aprovizionare, edilul a trimis trei echipe de specialiști în diverse locații de pe cursul râului Nistru pentru a evalua contextul la fața locului și pentru a preleva noi probe.
Edilul a criticat dur modul în care Guvernul gestionează situația, susținând că oficialii ar ascunde durata reală a problemelor pe râu.
„Anume pentru că nu îi credem și pentru că ei mint când spun că problema este de ieri, deși în realitate durează de câteva zile, echipele noastre s-au deplasat pe teren”, a declarat Ceban.
Acesta a reiterat că analizele efectuate la punctul de captare Vadul lui Vodă sunt pozitive, infirmând astfel necesitatea alarmării instituțiilor publice.
În finalul intervenției sale, Ion Ceban a sugerat că acest context ar putea fi o „problemă creată artificial anume pentru Chișinău” cu scopul de a distrage atenția opiniei publice de la criza carburanților și scumpirea galopantă a motorinei și benzinei. Primarul a legat aceste acțiuni de o presupusă incompetență a partidului de guvernare, PAS, acuzând autoritățile centrale că utilizează tema aprovizionării cu apă pentru a acoperi lipsa de soluții în domeniul energetic și economic.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!
