Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Valeriu Valachi susține că țara se întoarce în anii 2019, când se intentează dosare politice
    POLITICĂ

    Valeriu Valachi susține că țara se întoarce în anii 2019, când se intentează dosare politice

    5 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova se întoarce în anii 2019, când persoanele incomode guvernării sunt pedepsite cu dosare penale, intentate fără probe. Despre aceasta președintele fracțiunii PSRM în consiliul raional Cahul, Valeriu Valachi, a declarat în timpul protestului, care se desfășoară astăzi la Cahul. Manifestanții își exprimă nemulțumirea față de arestarea lui Marcel Cenușă, președintele raionului Cahul.

    „Îmi exprim regretul față de justiția care se produce în țara noastră, față de acțiunile actualei guvernări care au dus la arestarea președintelui consiliului raional, un coleg de nota 10, care niciodată nu a vârât mâna în caznaua statului. Cu părere de rău ne întoarcem în 2019, când justiția se face selectiv, când oamenii care nu convin guvernării se aleg cu dosare supte din deget. Tot ce se face nu va duce la îmbunătățirea vieții și nu va duce la dezvoltarea țării, toate aceste acțiuni sunt show politic. Libertate lui Marcel Cenușă!”, a declarat Valeriu Valachi.

    Președintele raionului Cahul, Marcel Cenușă, a fost reținut luni, 4 aprilie, fiind acuzat de acte de corupție. Secretarul executiv al PSRM, Vlad Batrîncea, a declarat că este vorba despre un dosar politic, intentat la indicațiile actualei guvernări. Batrîncea a explicat că Marcel Cenușă este hărțuit pentru că și-a permis să critice Guvernarea pentru proasta gestionare a crizei refugiaților.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleProiect BCS: Bătrânii și beneficiarii de prestații sociale vor primi un ajutor financiar în mărime de 1000 de lei
    Next Article Locuitorii din satul Bilicenii Vechi au protestat împotriva construcției unui poligon de evacuare a deșeurilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Controverse în jurul campaniei „Moldova Poate”: Acuzații de promovare politică mascată

    29 mai 2025

    VIDEO// Protestul Partidului Republican „Inima Moldovei” la Parlament: Vedem cum cei „galbeni” transformă CC într-o filială a partidului lor. Nu vom tăcea!

    29 mai 2025

    Examinarea litigiilor electorale, discutată la seminarul CEC

    29 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Olesea Stamate îl provoacă pe Igor Grosu la dezbateri privind Legea amnistiei

    30 mai 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia menține aceeași delegație pentru a doua rundă de negocieri cu Ucraina

    30 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu: PAS va merge singur la alegeri și exclude orice alianță cu Blocul „Alternativa”

    30 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    MAI prezintă rezultatele proiectului „Consolidarea capacităților Poliției”

    30 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu confirmă: Oleg Serebrian va fi propus ambasador al R. Moldova în Turcia

    30 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.