Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Incident aerian la Tulcea: dronă detectată, alerta RO-Alert transmisă locuitorilor
    GEOPOLITICA

    Incident aerian la Tulcea: dronă detectată, alerta RO-Alert transmisă locuitorilor

    26 februarie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Miercuri seara, în jurul orei 18:15, locuitorii din nordul județului Tulcea au primit un mesaj de avertizare prin sistemul RO-Alert, în contextul conflictului declanșat de Rusia în Ucraina. Ministerul Apărării Naționale (MApN) a informat că o dronă a pătruns pentru scurt timp în spațiul aerian al României, iar două aeronave F-16 au fost trimise în misiune de supraveghere, transmite digi24.

    Totodată, înregistrări realizate pe malul românesc al Dunării surprind sunetul tirurilor de artilerie de pe teritoriul ucrainean. Autoritățile române menționează că Rusia a lansat noi atacuri aeriene asupra infrastructurii portuare ucrainene situate la Dunăre.

    Mesajul RO-Alert avertiza locuitorii Tulcei asupra posibilității căderii unor obiecte din spațiul aerian și le recomanda să rămână calmi și să se adăpostească în beciuri sau în adăposturi de protecție civilă. „În lipsa unui adăpost, rămâneți în interiorul casei, departe de geamuri și pereți exteriori. Durata estimată a alertei: 90 de minute”, se arată în mesaj.

    Radarele MApN au detectat prezența dronei în zona adiacentă spațiului aerian național, ceea ce a dus la activarea preventivă a sistemelor de apărare antiaeriană. În jurul orei 17:50, două F-16 dislocate în Baza Aeriană Fetești au fost ridicate în aer, conform procedurilor de poliție aeriană. Dronele au traversat pentru scurt timp spațiul aerian românesc în zona localității Sfântu Gheorghe, fără a pune în pericol viața oamenilor, și au părăsit teritoriul național la nord de Sulina, evoluând doar deasupra apelor teritoriale.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSondaj IMAS: Cum ar vota moldovenii dacă ar avea loc parlamentare anticipate
    Next Article Ion Ceban cere Parlamentului o „Lege a parcărilor” și critică Guvernul pentru lipsa centurii de ocolire

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Beijingul ar fi transmis Moscovei un avertisment privind utilizarea armelor nucleare, susține Zelenski

    10 iulie 2026

    Serghei Lavrov: „Vom continua să urmărim îndeplinirea obiectivelor stabilite în 2024”

    10 iulie 2026

    Siria își recapătă dreptul de vot în cadrul OPCW după schimbările politice de la Damasc

    10 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Campionatul de Drift aduce modificări în trafic: un tronson al șos. Hâncești va fi blocat temporar

    10 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Cooperare Chișinău–China: autoritățile municipale discută despre infrastructură, spații publice și modernizarea orașului

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Trubca renunță la mandatul de deputat și așteaptă concluzia ANI privind verificarea inițiată

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    MAN protestează la Parlament și solicită asumarea responsabilității de către PAS

    10 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.