După intervenția forțelor de ordine în satul Dereneu, liderul socialist Igor Dodon a solicitat eliberarea imediată a persoanelor reținute. Acesta consideră că situația ar trebui soluționată prin dialog și implicarea directă a unui reprezentant al Guvernului la fața locului.
Potrivit lui Dodon, autoritățile ar fi trebuit să gestioneze conflictul pe cale amiabilă, iar o posibilă soluție ar fi organizarea, în următoarele săptămâni, a unui plebiscit local prin care locuitorii să decidă asupra statutului bisericii din localitate.
Într-o postare pe rețelele sociale, politicianul a criticat intervenția poliției și a cerut eliberarea tuturor celor reținuți, afirmând că situația este gravă și că autoritățile ar trebui să evite escaladarea tensiunilor.
Conflictul privind biserica din Dereneu datează din 2018, perioadă în care Igor Dodon deținea funcția de președinte al Republicii Moldova. Divergențele dintre reprezentanții Mitropoliei Moldovei și cei ai Mitropoliei Basarabiei privind administrarea lăcașului de cult au generat și atunci proteste.
Litigiul a pornit după ce Ministerul Culturii, care administra clădirea – monument istoric – a transmis-o pentru 50 de ani în gestiunea Mitropoliei Basarabiei.
În 2026, Curtea Supremă de Justiție a menținut dreptul clericilor din Mitropolia Basarabiei de a administra edificiul.
În reacție la incidentele recente, Ministerul Culturii a subliniat că hotărârile instanțelor judecătorești trebuie respectate.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!
