Partidul Mișcarea Alternativa Națională (MAN) anunță că toate amendamentele propuse la proiectul bugetului de stat pentru anul 2026 au fost respinse în Parlament de majoritatea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS).
Potrivit MAN, decizia vine în contradicție directă cu declarațiile publice făcute anterior de Maia Sandu, care a afirmat că PAS și-ar fi recunoscut greșelile și că acestea vor fi corectate în interesul cetățenilor, prin dialog cu toate forțele politice.
Reprezentanții MAN susțin că, în realitate, PAS nu a acceptat niciun amendament, deși toate propunerile vizau exclusiv dezvoltarea infrastructurii, sprijinul social și obiective aflate în gestiunea directă a statului. Formațiunea acuză guvernarea de lipsă de deschidere și de promovarea unui comportament „dictatorial”, ignorând inițiativele care ar fi adus beneficii directe populației.
Printre amendamentele respinse se numără finanțarea centurii Chișinăului (drumul M2) în valoare de 2 miliarde de lei, exproprierea Hotelului Național pentru transformarea acestuia într-un Centru European de Tineret, majorarea sprijinului pentru familiile tinere și pensionarii vulnerabili, precum și restaurarea unor obiective culturale și istorice de importanță națională, inclusiv Filarmonica Națională, Circul de Stat, Palatul de Cultură al Feroviarilor și Grădina Publică „Ștefan cel Mare”.
De asemenea, au fost respinse proiecte ce vizează modernizarea suburbiilor Chișinăului, reabilitarea infrastructurii sportive și științifice, precum și programul „Curtea Europeană”, destinat reabilitării a peste 200 de curți de bloc.
MAN mai afirmă că, în timp ce aceste inițiative au fost respinse, PAS a votat majorarea cheltuielilor pentru instituțiile centrale cu câteva miliarde de lei, sume comparabile cu cele necesare pentru realizarea unor proiecte majore de infrastructură. Totodată, bugetul adoptat de PAS prevede un deficit de aproximativ 21 de miliarde de lei și datorii de aproape 129 de miliarde de lei.
„Bugetul a fost propus de PAS și votat de PAS. Cetățenii nu au fost o prioritate”, susțin reprezentanții MAN, care acuză guvernarea de cinci ani de promisiuni neonorate și de gestionarea bugetului în interes propriu.
