Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Șefa statului solicită sancțiuni mult mai dure pentru provocarea incendiilor de vegetație
    POLITICĂ

    Șefa statului solicită sancțiuni mult mai dure pentru provocarea incendiilor de vegetație

    25 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, va solicita Parlamentului să introducă, în regim de urgență, sancțiuni mult mai dure pentru  provocarea incendiilor de vegetație, inclusiv privarea de ajutor de stat a agenților economici care se fac vinovați de aceste dezastre. Într-un mesaj făcut public, Președinta Maia Sandu precizează că ieri, în drum spre Glodeni, unde a fost într-o vizită de lucru, a văzut imagini devastatoare – zeci de miriști, pajiști și păduri în flăcări.

    Iar Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a informat că, doar într-o singură zi, în toată țara au fost în jur de 500 de incendii de vegetație: într-un sat a ars cimitirul, iar în alt sat, din cauza incendiului pe care l-a provocat, a murit o bătrână.

    „Moldova se sufocă în fum, iar această practică de-a dreptul criminală poluează mediul, produce pagube materiale și face victime. Toate aceste incendii, care distrug sute de hectare de terenuri și de pădure, și care amenință mai multe localități, au fost provocate de oameni. Solicit Parlamentului să introducă în regim de urgență sancțiuni mult mai dure pentru acest gen de infracțiuni”, menționează șefa statului în mesajul său.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban: Au început amenajarea spațiilor verzi, aleilor pietonale și instalarea mobilierului urban
    Next Article Construcția benzii suplimentare de virare în intersecția străzilor Calea Orheiului și Studenților

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dodon, despre dosarul „kuliok”: „Nu știu ce era în sacoșa lui Plahotniuc”

    12 februarie 2026

    Incident în Legislativ: deputat PAS denunță lipsa de respect a unui coleg

    12 februarie 2026

    Plahotniuc a vrut să vorbească, dar nu i s-a permis

    12 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Maia Sandu a câștigat procesul privind defăimarea familiei sale

    12 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dodon, despre dosarul „kuliok”: „Nu știu ce era în sacoșa lui Plahotniuc”

    12 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Drogurile ajung tot mai aproape de școli”: Primăria Chișinău mobilizează sute de specialiști și elevi pentru prevenție

    12 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Incident în Legislativ: deputat PAS denunță lipsa de respect a unui coleg

    12 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Plahotniuc a vrut să vorbească, dar nu i s-a permis

    12 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.