Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu: Moldova este determinată să facă următorii pași pe calea aderării la UE
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu: Moldova este determinată să facă următorii pași pe calea aderării la UE

    15 decembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat că țara este determinată să facă pași concreți pentru integrarea europeană, subliniind că parcursul european rămâne o prioritate strategică pentru guvern și cetățeni.

    Potrivit șefei statului, autoritățile moldovenești continuă implementarea reformelor necesare în diverse domenii, pentru a asigura compatibilitatea legislației și a instituțiilor cu standardele Uniunii Europene. Aceasta include consolidarea statului de drept, eficientizarea administrației publice și promovarea transparenței în gestionarea resurselor.

    Maia Sandu a mai spus că succesul parcursului european depinde de stabilitatea politică, susținerea populației și cooperarea cu partenerii externi, iar Moldova este pregătită să răspundă prompt cerințelor și recomandărilor formulate de Uniunea Europeană.

    Președinta a reconfirmat că aderarea la UE nu este doar un obiectiv formal, ci un proces care presupune responsabilitate, reforme și angajament pe termen lung, menționând că fiecare pas va fi făcut cu atenție, în beneficiul cetățenilor și al dezvoltării țării.

    În concluzie, declarațiile Maiei Sandu reafirmă determinarea Republicii Moldova de a se apropia de Uniunea Europeană prin reforme concrete și implementarea celor mai bune practici europene în toate domeniile prioritare.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUE crește presiunea asupra Minskului: sancțiuni mai dure împotriva acțiunilor destabilizatoare
    Next Article Plahotniuc ar putea depune mărturii în dosarul penal „sacoșa neagră”, în care este vizat Igor Dodon

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fraude online în creștere: majoritatea escrocheriilor telefonice vin acum din străinătate, potrivit autorităților

    12 iunie 2026

    Statul scoate la privatizare Fabrica de Sticlă din Chișinău pentru 773 de milioane de lei

    12 iunie 2026

    Guvernul impune rezerve obligatorii de gaze pentru regiunea transnistreană și majorează stocurile naționale

    12 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Prizonieri străini capturați în războiul din Ucraina, abandonați de Rusia în „zona gri” juridică

    15 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Furtună: „Republica Moldova va rămâne un stat independent, neutru și suveran”

    15 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Viktor Orban, reales în fruntea partidului ultranaționalist Fidesz la primul congres după alegeri

    15 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună: adevărul devine „periculos” atunci când deranjează autoritatea

    12 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    India susține că a cumpărat petrol rusesc la solicitarea SUA pentru stabilizarea pieței globale

    12 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.