Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ghenadie Ciorba, activistul transnistrean, rămâne fără cetățenia rusă din cauza criticilor la războiul din Ucraina
    ACTUALITATE

    Ghenadie Ciorba, activistul transnistrean, rămâne fără cetățenia rusă din cauza criticilor la războiul din Ucraina

    3 decembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Activistul transnistrean Ghenadie Ciorba a rămas fără cetățenia rusă, după ce Serviciul Federal de Securitate al Rusiei (FSB) a decis că acesta „exercită o influență ideologică distructivă” asupra cetățenilor ruși și „contribuie la destabilizarea situației socio-politice” în timpul războiului din Ucraina.

    Ciorba a declarat pe pagina sa de Facebook că retragerea cetățeniei a fost cauzată de criticile sale față de războiul din Ucraina.

    În 2021, activistul a fost condamnat în Transnistria la trei ani și trei luni de închisoare pentru „extremism” și „insultarea” liderului local Vadim Krasnoselski, pedeapsa fiind ulterior comutată în probațiune. După această decizie, el s-a mutat pe malul drept al Nistrului.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleComisia Europeană lansează apel pentru investiții în Moldova: Proiecte de peste 10 milioane euro
    Next Article Partidul Nostru inițiază o comisie parlamentară de anchetă privind cheltuielile din starea de urgență: „Moldova nu mai poate trăi în suspiciuni!”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alegeri anticipate în Găgăuzia? Vicepreședintele APG anunță inițierea procedurii pentru funcția de bașcan

    2 iunie 2026

    Program gratuit de educație antreprenorială la Chișinău: acces deschis pentru toți doritorii, fără condiții de studii

    2 iunie 2026

    Criză instituțională în Găgăuzia: președintele interimar al Adunării Populare a demisionat

    2 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Furtună: Numirea ambasadorului SUA devine un „eveniment de anvergură națională” în statele slabe

    2 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Procesul „Kuliok”: apărarea lui Dodon pregătește audierea a 15 martori

    2 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Bălți: Apa din rețea conține impurități și nu este sigură pentru consum

    2 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Israelul atinge un nou record la exporturile de armament: peste 19 miliarde de dolari în 2025

    2 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Alegeri anticipate în Găgăuzia? Vicepreședintele APG anunță inițierea procedurii pentru funcția de bașcan

    2 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.