Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Replici tăioase în Parlament: deputatul acuză incompetență și lipsă de sprijin pentru agricultori
    ACTUALITATE

    Replici tăioase în Parlament: deputatul acuză incompetență și lipsă de sprijin pentru agricultori

    13 noiembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputatul Sergiu Stefanco, din partea partidului Democrația Acasă, a criticat dur declarațiile fostei ministre de Finanțe Victoria Belous, care se declara „șocată” că unele familii de agricultori ar fi trăit cu doar 5 mii de lei pe an. Stefanco a subliniat că el nu a lucrat niciodată la stat, spre deosebire de unii colegi care au primit salarii substanțiale de la buget.

    De la tribună, deputatul a acuzat politica guvernamentală și gestionarea subvențiilor, afirmând că agricultorii moldoveni nu primesc sprijinul promis și că există inechități și lipsă de transparență în modul în care sunt distribuite fondurile publice. „Ce ați promis și ce ați făcut? 7 miliarde? Deschideți cutia și arătați la care agricultori s-au adus aceste 7 miliarde? Înainte de a critica, uitați-vă sub nasul vostru”, a declarat Stefanco.

    De asemenea, deputatul a criticat declarațiile ironice ale Victoriei Belous, care a numit unii membri ai opoziției „bolfoșei”, considerând că astfel de afirmații incită la diviziune în rândul comunității agricole și al societății. Fermierii au reacționat indignat, acuzând guvernarea de ipocrizie și lipsă de respect față de munca lor.

    Scandalul a fost generat și de observațiile privind salariile mari ale miniștrilor și secretarilor de stat, despre care Stefanco a spus că nu știu să facă diferența între orz și grâu, și a îndemnat autoritățile să renunțe la aroganță și să fie mai apropiate de realitatea de zi cu zi a cetățenilor.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleStamate: Alegătorii merită onestitate, nu o echipă care dispare imediat după alegeri
    Next Article Ion Ceban rămâne primar al Capitalei: „Când promit – fac. Chișinăul are nevoie de continuitate, nu de experimente”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tofan, nemulțumit de deplasările funcționarilor peste hotare: „Unele solicitări nu sunt în totalitate justificate”

    12 august 2026

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    Victoria Furtună critică reacțiile la adresa unei prodecane de la USM și invocă dreptul la liberă exprimare

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    UE oferă 2 milioane de euro pentru comunitățile afectate de cutremurul devastator din Columbia

    12 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Infrastructură pregătită pentru situații critice la Vadul lui Vodă. Ceban: „Totul va fi conectat doar dacă va fi necesar”

    12 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina a transmis SUA propriile propuneri pentru încheierea războiului. Zelenski avertizează asupra unei noi mobilizări ruse

    12 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma administrativ-teritorială, blocată în Găgăuzia. Buzu: „Nu avem o Adunare Populară funcțională”

    12 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban: Chișinăul a devenit un partener de încredere pentru investitorii europeni

    12 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.