Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tensiuni la Comrat: liderul Adunării Populare vorbeşte despre putere şi alianţe
    AUTORITĂȚI

    Tensiuni la Comrat: liderul Adunării Populare vorbeşte despre putere şi alianţe

    6 noiembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Dmitri Constantinov, președintele Adunarea Populară a Găgăuziei, a comentat recent vizita neașteptată a şefului Serviciul de Informaţii şi Securitate (SIS), Alexandru Musteață, la Comrat, spunând că oamenii „vor merge după învingător”.

    Aceasta declarație reflectă tensiunea politică și schimbările de orientare în autonomie, într‑un context marcat de îngrijorări privind influențele externe și controlul asupra instituțiilor regionale.

    Potrivit lui Constantinov, vizita în UTA Găgăuzia a SIS‐ului marchează un semnal clar că autoritățile centrale urmăresc să impună o direcție mai fermă asupra regiunii şi că perimetrul decizional s‑ar putea repoziţiona. El a afirmat că mesajul este unul simplu: „oamenii vor urmări cine are puterea reală şi cine poate livra rezultate”. Declarația a fost percepută de o parte a populaţiei şi liderilor locali ca o aluzie la necesitatea de a se alinia la un centru de influenţă dominant.

    Vizita lui Musteață a urmat o serie de controverse legate de autonomie și de legăturile unor oficiali locali cu politicieni cu probleme penale, subiecte catalogate drept „sisteme de influență” în regiune. Pe fundalul acestor evoluţii, Adunarea Populară a decis să reactiveze grupul de lucru pentru colaborarea cu Parlamentul Republicii Moldova, un pas văzut atât ca gest de deschidere, cât şi ca reacţie la presiunile centrale.

    Declarațiile lui Constantinov şi contextul vizitei au trezit speculaţii privind schimbarea echilibrului politic în Găgăuzia şi rolul actorilor regionali. Deşi rămâne să fie clar ce va însemna concret „urmarea câștigătorului”, gestul indică că autonomia îşi negociază propriul spaţiu de manevră în raport cu Chișinăul.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCooperare moldo-franceză pentru o agricultură rezilientă și sustenabilă
    Next Article Programul STARTUP pentru tineri și migranți atrage 33,3 milioane lei și creează ~450 locuri de muncă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    Chișinău: proiect de amploare pentru dezvoltarea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Mesager

    19 iunie 2026

    Pșenițchi: autoritățile locale trebuie consultate în reforma administrației publice

    19 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Rîșcani: reparații pe strada Constructorilor, după decenii de degradare a carosabilului

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Capitala se pregătește de sărbătoare: Balul Absolvenților 2026 aduce muzică, lumini și artificii

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinău: proiect de amploare pentru dezvoltarea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Mesager

    19 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Oficial BNR: trecerea la euro ar îmbunătăți accesul României la finanțare și ar reduce riscurile valutare

    19 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.